Acı Biber Reçeli Nasıl Yapılır?

Acı Biber Reçeli Nasıl Yapılır?

Acı biberler birçok yemek tarifi içerisinde kullanılmaktadır. Sadece yemeklerde baharat olarak değil, aynı zamanda doğrudan da tüketilebilen acı biberler, ön yargıların aksine reçel yapımında da kullanılabilmektedir. Reçeli yapılan kırmızı acı biberler, tatlı bir besine dönüşürken, bünyelerinde diri bir biberin sahip olduğu kadar acı barındırmazlar. Kırmızı acı biber reçeli kahvaltı sofralarında ya da atıştırmalık ara öğün olarak rahatlıkla tüketilebilir.

Acı Biber Reçelinin Hazırlanışı

Kırmızı acı biber reçeli için öncelikle on adet kırmızı acı biber, çekirdekleri ayıklanarak bol su ile iyice yıkanır. Saplarından ve çekirdeklerinden ayrılan kırmızı acı biberler küçük parçalar halinde doğranır. Kesilen biberler derin bir tencereye koyularak üst kısımlarına bir buçuk su bardağı dolusu toz şeker gezdirilir. Tencerenin kapağı kapatılarak, biberlerin şeker sayesinde sularını salmaları için yaklaşık 3 saat dinlendirilir. Ardından kendi saldıkları suya ek olarak bir yarım su bardağı kadar sıcak su eklenerek kısık ateşte kaynatılır. Kaynamakta olan reçele yarım limonun suyu sıkılır. Son olarak bir yemek kaşığı bal eklenerek beş dakika daha kaynatma işlemine devam edilir. Bal takviyesi, reçeli daha tatlı hale getirirken, aynı zamanda kıvamını da yoğunlaştıracaktır.

Püf Noktaları

Biberlerin acısını bir miktar gidermek için, biberler soyularak bir kap dolusu su içerisinde bekletilip birkaç saat sonra suyu süzülerek kullanılabilir. Bal kullanımına ek olarak, kıvamı artırmak için yarım limonun suyu da karışıma ilave edilebilir. Tencerede pişirme işlemine alternatif olarak, ağzı kapalı bir fırın kabı kullanılarak 180 derece fırında 45 dakika pişirilebilir. Fırında pişirme işlemi sıcaklığı kabın geneline yayacağı için daha yüksek verim elde edilir.

Nasıl Muhafaza Edilir

Hazır olan reçel, cam kavanozlar içerisine boşaltılarak bir miktar soğuması beklenir. Biraz soğuduktan sonra kavanozların kapakları kapatılarak oda sıcaklığında dinlendirilir. Buzdolabında saklamak, reçelin yapısını bozacağı için oda sıcaklığında, güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilir. Arzuya göre yanında kızartılmış ekmek ile servis edilerek, afiyetle tüketilir.

Cevap Bırakın