Besin Değeri Yüksek Sebzeler Hangileri?

Besin Değeri Yüksek Sebzeler Hangileri?

Sağlıklı, zinde ve fit bir görünüşe sahip olmak herkesin hayali. Böyle bir vücuda sahip olmanın ve formda kalabilmenin yolu, sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçmektedir. Sağlıklı beslenme denildiğinde ise, sebzelerin rolünün büyük olduğunu belirtmek gerekir.

Beslenmede Sebzelerin Önemi,

Sebzelerin içerdiği vitamin ve mineraller, beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Birçok sebze, yüksek antioksidan özelliklerine sahip olduklarından, bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklarla karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlarlar. Ayrıca yüksek lif içerikleri ile de sindirimi kolaylaştırarak, mide rahatsızlıkları ve kabızlık gibi sağlık sorunlarını bertaraf etmenize yardımcı olurlar.

  Zayıflama konusunda sıkıntı yaşayanlar için de, sebzeler yine başroldedir. Birçok sebze şeker içermediği için kalori hesaplama derdiniz olmaz. Öğünlerinizde sebzelere ağırlık vererek istediğiniz kadar tüketebilir ve zayıflayabilirsiniz.

Hangi Sebzelerin Besin Değeri Yüksektir?

Sebzelerin hepsi içerdikleri farklı vitamin ve mineralle ile beslenmede önemli yer tutmaktadır. Ancak en yüksek besin değerine sahip olanları belirtecek olursak, aşağıdaki sebzelerden bahsedebiliriz;

  Yeşil yapraklı sebzeler; Ispanak, karalahana, semizotu, roka, marul, maydanoz, dereotu gibi sebzeler yüksek oranda lif içerirler ve sindirimi kolaylaştırırlar. A, C ve K vitaminleri açısından zengindirler. Kalsiyum, potasyum ve folik asit içerikleri ile birçok hastalığa karşı vücudunuzun direncini artırırlar. Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının, artan besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için mutlaka yeşil yapraklı sebze tüketmesi zorunludur.

 Turpgiller; Turp, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi sebzeler yüksek antioksidan içerikleri ile özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede ve kanserle mücadelede birebir.

  Sarımsak; C, B1 ve B6 vitaminlerini içeren, bir yandan yemeklerinize inanılmaz bir lezzet katarken bir yandan da antioksidan potasyum, kalsiyum, manganez, selenyum içeriği ile sağlığınıza büyük katkılarda bulunur, kolesterol ve tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

 Avokado; İçerdiği E vitamini, yağ, folik asit sayesinde sağlığınız için mucize besinlerinden biri olarak değerlendirilebilir.

 Patates; En fazla besin değerine sahip sebzelerdendir. C ve B vitaminleri bakımından zengindir. Potasyum, magnezyum, demir ve manganez içerir. Uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir, sadece patatesle uzun süre yaşanabilir.

 

Cevap Bırakın