En Lezzetli Et Kısık Ateşte Mi Pişer?

En Lezzetli Et Kısık Ateşte Mi Pişer?

Yemek yapmak marifet gerektiriyor. Özellikle el lezzeti yemeklerin çok daha başarılı olmasında büyük etkiye sahip oluyor. Yemek yaparken kullanılan malzemelerden pişirilen kaplara kadar pek çok etken madde lezzete etki ediyor. Günümüzde daha çok seramik ve granit olan tencereler kullanılıyor. Tencere seçimi ve ateşin harı hem yemeğin pişme süresine lezzet açısından çok önemli konumdadır. Tüm bunlar bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Kısık Ateşte Yemek Pişirmenin Avantajları

Yemeğin lezzetli olması için insanlar kısık ateşte pişirmeleri gerektiğini düşünüyor. Bu düşünce oldukça doğru. Çünkü kısık ateşte yemeğin içerisindeki tüm malzemelerin lezzetinin birbirine geçmesi kolay oluyor. Özellikle de yemeğin içerisinde et, tavuk gibi ürünler bulunuyorsa altının kısık olması etin ve tavuğun lezzetinin sebzeler ile buluşmasına yardım ediyor. Harlı ateş olduğu zaman yemeklerin suyunu çekme süresi daha hızlı oluyor. Ancak bu su çekme olayına buharlaşma da yoğun bir şekilde etki ediyor. Dolayısıyla hem yemek çabuk su kaybediyor hem de gerekli suyu çekemiyor. O nedenle kısık ateşte yemek pişirmek hem yemeğin yeterli suya sahip olması hem de lezzetin ortaya çıkması açısından önemlidir.

Harlı Ateş Nerede İşe Yarar?

Pek çok kişi yemek tarifi üzerinden yemekleri pişirmeye çalışıyor. Yemek yapmak bir süre sonra tecrübe ile ilgili bir işlev oluyor. Yemek yaparken harlı ateşe ihtiyaç olan durumlar da vardır. Mesela et yemeklerinde etin daha iyi pişebilmesi ve su tutabilmesi adına mühürleme işlemi yapılmalıdır. Mühürleme yapmak için tavanın harlı ateşte ısıtılması gerekiyor. Harlı ateş yemeklerde genel olarak mühürlemede ve kızartmalarda kullanılıyor. Geri kalan yemeklerde kavurma işlemi yoksa kısık ateşte işlem yapmak gerekiyor. Yemeklerin daha lezzetli olabilmesi, yemeklerin su kaybetmemesi ve süresinde pişebilmesi için kısık ateşte yemek yapmak önemlidir.

Cevap Bırakın