Fıstıklı Kuş Üzümlü Pilav Tarifi

Fıstıklı Kuş Üzümlü Pilav Tarifi

Pilav her zaman diler et dilerseniz de tavuk, her yemeğin yanına oldukça yakışmaktadır. Pilavı yaparken içerisine kuş üzümü ve fıstık eklenmesiyle farklı bir sunum sağlayabilmektedir.

 Fıstıklı Kuş Üzümlü Pilav İçin Gerekli Malzemeler

-1 çorba kaşığı tere yağ

– 1 çorba kaşığı sıvı yağ

– 2 su bardağı pirinç

– 3 çorba kaşığı dolmalık fıstık

– 3 çorba kaşığı kuş üzümü

– 4 su bardağı sıcak su

– 1 adet soğan

– Yarım demet maydanoz

– 1 çay kaşığı yenibahar

– 1 çay kaşığı karabiber

– 1 çay kaşığı kırmızıbiber

– 1 çay kaşığı tarçın

– Tuz

Pilavın Hazırlanışı

Her ana yemeğin yanında kolayca yapılabilecek olan pilav için yemek tarifi şu şekildedir; pirinçler kullanmadan önce en az 30 dakika tuzlu soğuk suda ya da 15 dakika yine sıcak suda bekletilmeli. Bunun sebebi pirincin içerisinde yer alan nişastayı akıtmak böylece pilavın daha berrak olmasını sağlamaktır. Tenceremize tereyağımızı koyup sonrasında yağın yanmaması için sıvı yağ ilave edilir. Fıstıklar, rengi pembeleşene kadar yağda kavrulmalıdır. Soğanlarınızı yemeklik olarak küçük küçük doğrayıp, rengi kızarana kadar kavurun. Yıkadığımız ve süzdüğümüz iki su bardağı pirinçleri de tencerye ilave edin. Yaklaşık 1 ya da 2 dakika pirinçler kavrulmalı. Uzmanlara göre pirinçler ne kadar çok kavrulursa pilavın o kadar leziz olacağı belirtilmektedir.

Kuş üzümleri sapları ayıklandıktan sonra kavurduğumuz tenceredeki karışımımıza ilave edilir. Kuş üzümleri de kavrulduktan sonra sıcak su isteğe bağlı tavuk ya da et su tablette ilave edilir. Tuz da eklendikten sonra tencerenin kapağını kapatınız. Pirinçler yumuşayana dek önce yüksek ateşte kaynayan su göz göz olana kadar, sonrasında da kısık ateşte pişirin.

Pilavın pişmesiyle tencereyi ateşin üzerinden indirdikten sonra, tencere kapağı açılmadan buharıyla pilav ılıyana kadar dinlendirilmeli. Pilav soğuduktan sonra üzerine ince ince kıyılmış maydanoz ve baharatlar ilave edilerek servis yapılır.

Cevap Bırakın