İnsanların Sağlığını Bozmayan Yiyecek Türleri

İnsanların Sağlığını Bozmayan Yiyecek Türleri- Günlük hayatta tüketilen birçok yiyecek ve içeceklerin sağlıklı olup olmadığı, mümkün olduğunca dikkat edilen hususlardır. Aynı zamanda zararlı olarak bilinen fakat aksine birçok faydası olan ürünler de mevcuttur. Aşağıda yer alan gıda ve türleri düşünülenden daha faydalı olup, kıvamınca tüketildiği zaman insan vücudunun gereksinimini önemli derecede karşılayan ürünlerden bazılarıdır. İşte bu yanlış bilinen ve insan sağlığını bozmayan ama aslında faydalı olan yiyecek türleri;

İnsanların Sağlığını Bozmayan Yiyecek Türleri

Sağlık Açısından Dört Gıda Ve Önemi

Patates:

İnsanların Sağlığını Bozmayan Yiyecek Türleri

İnsanların Sağlığını Bozmayan Yiyecek Türleri

Esasında yeterli miktarda -ne az ne de çok- yenildiği zaman oldukça faydalı ve besleyici tür ve çeşitlerine göre farklılık gösteren gıdalardan biridir. Bünyesinde barındırmış olduğu nişasta ve oldukça yüksek sayıdaki lif ve bunun yanı sıra bol bol potasyum içermesinden dolayı aslında insan sağlığı için kaliteli sebzelerin başında gelir. Daha önce belirtildiği gibi, kıvamında tüketilmelidir. İnsan bünyesindeki potasyum dengesini de kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu yüzden patatesi haşlama, kızartma veya beyaz ve kırmızı et ile pişirerek tüketmekte fayda vardır. Her ne kadar kilo yapıcı olarak sağlıksız olarak düşünülse de kıvamında tüketildiği sürece oldukça yararlı bir besindir.

Makarna ve çeşitleri:

Hepimizin de bildiği gibi karbonhidrat miktarı fazla olan gıdaların başında gelen makarna ve çeşitleri bir önceki kırmızı et ve fasulye de ele aldığımız gibi tok tutan gıdalardandır. Fakat aşırı derecede tüketilmesi kilo alımına sebebiyet verildiğinden, tüketim miktarına dikkat edilmelidir. İnsan vücuduna içerisinde barındırdığı karbonhidrat yardımıyla bol enerji sağladığı bilinir.

Halk arasında genellikle öğrenci yemeği olarak bilinen makarna farklı proteinli gıdalarla birlikte tüketildiğinde vücuda sağlık açısından birçok etkisi vardır. Ayrıca gözden kaçırılmaması gereken önemli kısım ise makarna ve çeşitlerinin içerisinde barındırdığı gluten maddesinden dolayı dikkatli tüketilmelidir. Bu maddeye alerjik olan kişilerin mutlaka dikkat etmesi ve sağlığını bozmaması gerekmektedir.

Fasulye ve çeşitleri:

Patateste olduğu gibi bol derecede protein ve lif içermesi sebebiyle insan bünyesi açısından sağlıklı olan bir diğer sebze çeşididir. Özellikle kan şekeri rahatsızlığının düzenlenip dengelenmesini sağladığı için insanı tok tutar. İki kepçe fasulye sizi neredeyse tüm gün doygun tutmaya yeterli olacaktır. Bundan dolayıdır ki fasulye doyurucu özelliği yüksek olan gıdalardandır. Bu durumda her gün olmasa bile haftada iki ya da üç kez pişirilmeli ve tüketilmelidir.

Kırmızı et:

Halk arasında kırmızı etin iyi yönlerini duymak pek nadirdir. Üstelik külfetli olmasından dolayı sofralara ayda iki ya da üç kez konulan bir gıda türüdür. Bu gıda türünü tüketeceğimiz zaman dikkat edilmesi gereken kısmı ise yağsız tarafının seçilmesidir. Bu durumda kötü bir etki söz konusu değildir. Ayrıca içeriğinde barındırdığı çinko ve demir vitamini sayesinde vücudumuza oldukça yararı vardır. Demir vitamini insan kanında oksijen taşımaya yarar. Demir eksikliğinin olması vücutta belirli rahatsızlıklara yol açar.

Bunun en şiddetli olanı ise ani gelen ve migren varmış hissi yaratan baş ağrılarıdır. Çinko vitamini ise vücudun bağışıklığını artırmaya yardımcı olur. Bu vitaminlerin olduğu ürünlerden biri olan kırmızı etin tüketimi oldukça faydalıdır. Ayrıca insan bünyesinin hayvansal yağlara da ihtiyacı olduğu için kırmızı et bu konuda ideal gıdalardandır. Üstelik fasulyede olduğu gibi tok tutan hayvansal besinlerden biridir.

Cevap Bırakın