Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bir kadının yaşamında kaçınılmaz olarak yer alan menopoz dönemi, aslında yaşamının diğer dönemlerinden pek farklı bir dönem değildir. Değişen metabolik değerleri, hormon dengesi, yavaşlayan hücre üreme hızı ve en önemlisi de doğurganlığının sona ermesi, kadına farklı bir zaman dilimine girdiğini hissini yaşatır. Bu dönemde kadınlar farklı beslenmeli ve yeni yemek tarifi üretmelidir.

 MUTLAKA YENMESİ GEREKENLER

Öncelikle, bu dönemde asla vaz geçmemeniz gereken besinler, ateş basmalarını, düzensiz uyku sorunlarını en aza indirgeyebilen, östrojen zengini besinlerdir. Bu grupta, keten tohumu, yeşil çay, soya fasulyesi, bezelye, mercimek, ahududu çilek gibi bitkiler sayılabilir.

Yeterli kalsiyum menopoz döneminde de çok önemlidir. Yeterli kalsiyum dengesini korumak için süt ve süt ürünleri tüketimini aksatmamak gereklidir. Doğal yağ dengesini korumak için kuru yemişler de önemlidir. Özellikle fındık ve ceviz ihmal edilmemelidir. Yeşil, kırmızı, turuncu sebzeler de vitamin alımında önemli rol almaktadırlar.

 KAÇINILMASI GEREKENLER

Tuz yaşamınızın diğer dönemlerinde olduğu gibi menopoz döneminde de sakıncalıdır. Çünkü vücutta ödem yapımını arttıracaktır. Fazla tuz ve tuzla üretilen besinler tercih edilmemelidir.

Alkol, kalsiyum emilimini olumsuz etkilemektedir, Bu da kemik oluşum hücrelerinin olumsuz etkilenmesine sebep olur. Bu yüzden alkol de sigara gibi uzak durulması gereken etkenlerden biridir.

Kafein deposu kahve ve kahveden üretilmiş ürünler de menopoz döneminde son derece zararlıdır.

Ayrıca menopoz döneminde yüksek proteinli yiyecekler idrarda kalsiyum oranını artıracağından kemik erimesini tetikleyici risk faktörü oluşturur. Dolayısıyla yüksek proteinli yiyeceklerden de kaçınılmalıdır.

 NELER ÖNERİLİR?

Kemik gelişimi güneşin yararlı ışınlarıyla desteklenmelidir, Öğleden sonraları güneş banyoları yapılmalıdır. Egzersiz yaşamın bu döneminde de ihmal edilmemelidir. Günlük öğün sayısı arttırılarak metabolizma hızlandırılabilir. Uyku düzeninin bozulmaması adına uyku saatlerine dikkat edilmelidir. Stresten uzak durulmalı ve sakin bir yaşam sağlanmalıdır.

Cevap Bırakın