Meyve Kilo Aldırır Mı ? Hangi Meyve Kilo Aldırır?

Meyve Kilo Aldırır Mı ? Hangi Meyve Kilo Aldırır?

Cezbedici kokuları ve canlı renkleriyle masum görünen meyvelerin fazla tüketimi kilo almanıza yol açabilir. Bu nedenle diyet listelerinde meyve tüketimi sınırlandırılırken, yüksek kalorili bazı meyveler tamamen yasaklanmıştır. Fazla kilolarından kurtulmak ya da kilosunu korumak isteyeler için bu yazımızda meyveler hakkında faydalı bilgiler vereceğiz.

Gereğinden fazla meyve tüketirseniz kilo kontrolünüz için ters bir etkiye sebep olabilirsiniz. Meyveler çoğunlukla basit karbonhidrat içeren besinlerdir. Bilindiği üzere Karbonhidrat tüketimine tüm diyet listelerinde belirli sınırlar çizilmiştir. Karbonhidrat dışında meyvede bulunan früktozda kilo almanıza neden olacaktır. Früktoz meyve şekeridir ve yüksek kalori içerir.

Günde Ne Kadar Meyve Tüketilmeli?

Meyve tüketimi kişinin yaşına, kilosuna ve günlük olarak alması gereken kalori miktarına göre değişim gösterir. Kısacası sınır kişiye göre değişir. Bu konu ile alakalı en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Genel tavsiye miktarı ise; çocuklar ve yetişme çağındaki gençler için en az 3 porsiyon tüketilmesi, yetişkinler için ise 2-3 porsiyonu geçmemesidir. Metabolizma hızını artırmak için ara öğün olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak ana öğün olmasında da herhangi bir sakınca yoktur. Yemekle birlikte tüketilirse yağlanmayı azaltıcı etkisi vardır. En doğru tüketim şekli proteinlerle birlikte almaktır. Bu şekilde tüketmenin kolesterolü azaltıcı etkisinin olduğu belirtiliyor.

Çabuk Acıktıran Meyveler

Meyveler basit şeker içerdiğinden tüketiminde kontrollü olunması gerekir. Basit şekerler kan şekerini hızla yükseltti gibi aynı hızla da düşürüyor. Kan şekerinin düşüşü kişiyi acıktırır. Örneğin; karpuz, kavun, incir ve muz gibi meyvelerin glisemik endeksi diğer meyvelere göre daha yüksektir. Şeker oranları fazla, ancak posa oranları azdır. Bu da hızlı sindirime sebep olur ve kan şekerinden ani değişiklikler yaratarak açlık krizlerine yol açar.

Meyve doğru miktarlar da tüketildiğinden insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Siz de bilinçli bir tüketici olmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tüketim miktarını öğrenerek maksimum faydayı elde etmelisiniz.

Cevap Bırakın