Sakinleştirici Bitkisel Çaylar Nasıl Yapılır?

Sakinleştirici Bitkisel Çaylar Nasıl Yapılır?

  Bitkisel çayların her derde deva olduğunu bilmeyen kalmadı. Sağlık problemi yaşayan birçok insan ilaçlardan önce bitki çaylarına başvuruyor. Fiziksel sağlık problemlerimize iyi geldiği kadar ruhsal sağlık problemlerimize iyi gelecek bu çayların neler olduğunu ve nasıl yapıldığı aşağıda anlatıldığı gibidir.

 Papatya Çayı

Stresi azaltıp uykuya geçişi kolaylaştıran papatya aktarlarda ve marketlerde kurutulmuş halde bulunduğu gibi sallama çay olarak da bulunmaktadır. Önceden kaynatılmış suya 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya katılır. 10 dakika demlendikten sonra içmeye hazır hale gelir.

 Kediotu Çayı

İnsanı gevşetir, uykuya geçişi kolaylaştırır ve stresi azaltır. Sakinleştirici çayların en etkili olanlarındandır. Bir demlik kaynamış suya bir iki çay kaşığı katılır ve çayın 10 dakika demlenmesi beklenilir.

 Melisa Çayı

Depresyon ve kaygı durumlarında sık sık kullanılan melisa çayının günde 2-3 bardak kadar tüketilmesinde zarar yoktur. Bir bardak melisa çayı hazırlamak için bir bardak kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kurutulmuş melisa katılır. 15 dakika demlenmesi beklenilir.

 Sarı Kantaron Çayı

Pek çok ülkede endişe, kaygı ve stres giderici olarak uzunca süredir kullanılan sarı kantaron günümüzde de tıpta orta dereceli depresyon tedavisinde hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Bu iyileştirici bitki çayını hazırlayıp içmek için bir bardak kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kuru melisa katılır. 15 dakika demlenmesi beklenilir.

Bu çayların kimyasında bulunanlar sinir sistemini etkileyerek bu etkileri gösterir. Çayların kimi durumlarda yan etkileri olabilir, bu nedenle mutlaka hekimlere danışılarak tüketilmelidir.

 

Cevap Bırakın