Sıcak Çikolata Nasıl Hazırlanır?

Sıcak Çikolata Nasıl Hazırlanır?

Sıcak çikolata kış aylarının en sevilen popüler içeceklerinden biridir. Yolculuğu binlerce yıl önce başlayan sıcak çikolatanın Aztek ve Maya halkı tarafından kutsal sayılmış ve dini ayinlerde özel olarak tüketilmiştir. Ayrıca sıcak çikolatanın sağlık amaçlı kullandığı da bilinmektedir. Sıcak çikolata içerdiği kakao sayesinde de kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Huzur veren kokusuyla soğuk kış gecelerinde battaniye altında film izlerken size eşlik edecek bir lezzettir. Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bu lezzetli içeceği evde kendiniz de kolayca hazırlayabilirsiniz. Sıcak çikolatayı evde kendiniz hazırlayarak hazır sıcak çikolatalarda bulunan bazı zararlı maddelerden de hem kendinizi hem de sevdiklerinizi korumuş olursunuz.

Sıcak çikolata için gerekli malzemeler:

-50 gr. bitter çikolata

-1 çorba kaşığı kakao

-1 tatlı kaşığı toz şeker

-250 ml. süt

Süslemek için:

-1 Rulo kabuk tarçın

-Krema ya da marshmallow

Nasıl yapılır?

Öncelikle bir kabın içerisine bitter çikolatayı ekleyiniz. Bu kabın altına su dolu başka bir kap daha koyarak ateşi açınız ve çikolatanın benmari usulü erimesini sağlayınız. Ardından eriyen bitter çikolataya sütü, şekeri ve kakaoyu ekleyip bir kaşık yardımıyla karıştırarak bir süre daha pişirmeye devam ediniz.

Sıcak çikolatanızı bir fincana aktardıktan sonra üzerine sprey krema sıkabilir ya da marshmallow koyabilirsiniz. Fincanınıza bir adet kabuk tarçın koyarak süslemeyi bitirebilirsiniz.

Servis önerisi

Birçok yemek tarifi sitesinde de farklı tariflerini kolayca bulabileceğiniz sıcak çikolatayı isteğe bağlı olarak şekersiz ya da yarım yağlı süt kullanarak hazırlayabilirsiniz. Bitter çikolata sevmeyenlerdenseniz sütlü çikolata kullanabilirsiniz. Ayrıca daha farklı tatlar denemek istiyorsanız sıcak çikolatanızı portakal, tarçın, vanilya ve kırmızıbiber gibi farklı aromalarla da lezzetlendirebilirsiniz. Yaz ayları için de soğuk servis ederek buzlu olarak tüketebilirsiniz.

Cevap Bırakın