Spordan Sonra Nasıl Beslenilir?

Spordan Sonra Nasıl Beslenilir?

Doğru şekilde beslenmeden yapılan egzersizler hiç bir zaman asıl hedefine ulaşamayacaktır. Düşünülen hedef ne olursa olsun, her hedef için uygulanması gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallar doğrultusunda atılan adımlar kişiyi en iyi sonuca götürecektir.

Sporda Beslenmenin Önemi

Sporsuz bir beslenme şekli ne kadar yavan bir sonuç veriyorsa aynı şekilde, doğru beslenmeden uzak yapılan spor da o derece yavan bir sonuç verecektir. Bu iki kavram ayrılmaz bir bütün olarak düşünülmelidir. Hedefe giden yolda hiç biri diğerinden daha elzem önem taşımamaktadır. İki kavrama da aynı derece önem vermek ve yoğunlaşmak çok önemlidir.

Beslenme düzenini, yapılan spora entegre ederken bir takım bilimsel kurallar çerçevesinde düşünmek gerekmektedir. Söz konusu beslenmeyi, spordan önce, spor esnasında ve spordan sonra olmak üzere üç gruba ayırarak düşünmek çok doğru olacaktır. Her grubun ihtiyacı olan beslenme metotları da bilimsel bazı kurallara dayanmaktadır.

Sporcu Beslenmesinin Temel Mantığı

Spordan önce yapılması gereken beslenme şekli, yapılacak sporun şiddetine göre enerji alınması sağlanacak biçimde ve sporu maksimum performans ile yapabilmeyi sağlayacak biçimde olmalıdır. Temel mantık budur. Spor esnasında yapılacak olan doğru beslenme metotlarıyla da, spor esnasında oluşabilecek yorgunluk ve performans düşüklüğünün önüne geçmek amaçlanmaktadır. Sporun tamamlanmasından gün sonuna kadar geçecek olan süreçte, yani spordan sonra yapılacak olan beslenmelerde amaç kişinin yapmış olduğu spordan, vücudunun maksimum şekilde verim almasını ve toparlanmasını sağlamak olacaktır.

Spor Sonrası Beslenme

Spordan sonra yıpranan ve yorulan vücudun toparlanması için doğru beslenmek çok önemlidir. Eğer bu beslenme doğru yapılmazsa kas kayıplarına ya da yağ yakımı sürecinin durmasına, yani yapılan sporun boşa gitmesine sebep olacaktır.

Öncelikle, sporun hemen ardından küçük bir tatlı takviyesi almak çok önemlidir. Bu, küçük çikolata ya da şeker olabilir. Spordan sonra yorulan ve aç kalan vücudun kan şekeri düşmektedir. Bu durum kişide baş dönmesi, halsizlik gibi durumlar yaratabilirken, vücudun katabolikleşme dediğimiz kas yıkımı olayına da yol açabilmektedir. Spor yapan bir birey için kas kaybetmek kuşkusuz en istenmeyen sonuç olacaktır.

Spordan sonra en fazla 3 saat içerisinde mutlaka vücuda gerekli karbonhidrat, yağ ve özellikle protein takviyeleri yapılmalıdır. Çünkü spor esnasında, vücuttaki karbonhidrat ve yağlar enerji olarak kullanılmakta, dolayısıyla azalmaktadır. Azalan bu yapıları mutlaka yenilemek gerekmektedir çünkü bu yapılar enerji vermenin yanı sıra aynı zamanda kas gelişiminde de etkin rol oynamaktadırlar. Proteinler ise kasın ihtiyacı olan en temel besin öğeleridir. Spordan sonra yıpranan kas hücrelerinin onarımı ve gelişiminde en büyük pay sahibi olan yapıdır. Protein almadan kas gelişimi sağlanması imkansızdır.

Bütün bu besinlerin vücuda alınması gereken miktar, sporda amaçlanan hedefe yönelik olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin bir vücut geliştirme sporcusunun alması gereken besin miktarı oldukça şiddetli ve fazlayken, bir jimnastik sporcusu ya da atletin alması gereken besin miktarı daha farklı şekilde planlanmaktadır. En verimli sonuç için, amaçlanan hedef doğrultusunda profesyonel insanlardan destek almak çok önemlidir.

Cevap Bırakın