Tok Tutan Yiyecekler Hangileridir?

Tok Tutan Yiyecekler Hangileridir?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar için az yemek çok önemlidir. Fakat diyet programlarında önerilen yiyecekler uzun süre tok kalmayı sağlamadığı için bu diyetler kısa süreli olmaktadır. Hem az yemek, hem de uzun süre tok durmak imkansız gibi gözükse de doğru gıdaların alınması durumunda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Uzun Süre Tok Durmayı Sağlayan Yiyecekler:

Avokado: Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda yenen yarım avokado vücudu uzun süre tok tutmaktadır. B6 deposu olan avokadonun aynı zamanda kansere karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır.

Çavdar Ekmeği: Çavdar ekmeği uzun süre tok tutma özelliği ile kilo vermek isteyenler için ilk sıralarda yer almaktadır.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi içeriğindeki yoğun lif, protein ve beta-glukan ile hem uzun süre tok tutar, hem de sağlıklı beslenmeyi sağlamaktadır. Bu yiyecek tok tutma özelliğinin yanında kan şekerini ve mide-bağırsak fonksiyonlarını düzenleme özelliğine de sahiptir.

Elma: Yoğun miktarda lif ve su içeren elma ara öğünlerde yenilirse açlığı bastıracak ve ana öğünlerde daha az yemek yenmesini sağlayacaktır.

Bezelye, Mercimek, Barbunya: Bu yiyecekler lif, antioksidan, demir ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Ana öğünlerde yenirse uzun süre tok kalmaya neden olur.

Çorba: Çorba, az kalorisi ve tok tutma hissiyle diyet listelerinin başında yer almaktadır.

Yumurta: Uzun süre tokluk hissi veren yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olarak gösterilir. Özellikle kahvaltıda yenmesi vücudun gün içindeki açlık hissinin ertelenmesini uzun süre sağlayacaktır.

Badem: Karbonhidrat, protein, doymamış yağ, lif, çinko, magnezyum, demir ve birçok vitamin açısından zengin olan badem ara öğünlerde yenen, oldukça faydalı bir yiyecektir. İçeriğinde bulunan yağlar sayesinde vücudu uzun süre tok tutma özelliği bulunmaktadır.

Cevap Bırakın