Tuz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Tuz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir? Tuz insan vücuduna faydalı olduğu gibi anı zamanda oldukça zararlıdır. Günlük tuz kullanımı belirli bir düzeyi asla geçmemelidir. Bu miktarda doktorların görüşüne göre beş, altı gramdır. Vücudumuzun isteği kadar tuzu karşılamamız gerekmektedir. Vücudun isteğinden fazla tuz kullanmak hipertansiyon gibi kritik bir hastalığa sebep olmaktadır. Tuz vücudumuza hem yararlı hem de zararlıdır. İşte bu nedenlerden sebeple vücudumuza işlenen tuzu iyi dengelememiz gerekmektedir.

Tuz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Tuz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Tuz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Tuz kalitesi önemli midir?

Muhakkak bilmemiz gereken en önemli nokta tuzun kalitesi ne kadar iyi ve tuz ne kadar saf ise fazla miktarda tüketmenin zararı daha çoktur. Ama bunun yanı sıra tuzun yeterli düzeyde tüketilmesi sonucunda faydaları vardır. Tuz kullanımı ile vücudumuzda besinlerin ayrılmasını sağlayan sodyumu vücudumuza kazandırmış oluruz. Tuz kanımızdaki nemi düzenleyerek vücudumuzda kan basıncını dengelemektedir. Aynı zamanda krampların en büyük nedeni ise terlemeyle meydana gelen tuz kaybıdır. Vücudumuzun ph değerini dengelemekte olup sinir siteminde iletilerin akışını sağlamaktadır. Ayrıca tuzun içerisinde bulunan sodyum vücudumuzdaki zararlı olan atıkları diğer sistemlerin yardımıyla ter yoluyla dışarıya atmaktadır.

Tuzun hayatımızdaki yeri ne düzeydedir?

Türk halkında genellikle bir yemeğin olsun, salatanın olsun tadına bile bakılmadan tuz atılmaktadır. Bu kullanım şekli oldukça zararlıdır ve bu durumdan olabildikçe uzak durulması gerekmektedir. Tuz kullanımı yerine, tuzun yerine tutabilecek düzeydeki baharatlar kullanılmalıdır. Ayrıca toplumumuzdaki tuz kullanım miktarı oldukça fazladır ve tuz kullanmamak la da bu sıkıntılar çözülmemektedir. Aynı zamanda tükettiğimiz besinlerin tuz miktarında dikkat ederek kullanmamız gerekmektedir.

Gündelik hayatta hazır olarak alınıp kullanılan çoğu besinde üst düzeyde tuz bulunmaktadır. Bu besinleri kullanırken dikkatli olunmalıdır. Ayrıca kahvaltıda yediğimiz zeytin de tam bir tuz deposudur. Zeytini tuzdan ayrıştırabilmek için de gecesinden suya ıslanarak bekletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vücuda oldukça fazla tuz girmiş olmaktadır.

Cevap Bırakın