Uyku Getiren Besinler Nelerdir?

Uyku Getiren Besinler Nelerdir? Her yaş grubunun yaşadığı olaylardan biridir uykusuzluk. Sağlığımızı devam ettirmemiz için yemek ve içmek nasıl gerekliyse uyku düzenimizin iyi olması da sağlığımız için gereklidir. Düzenli uyuyamayan kişilerde bazı sağlıksal problemler yaşanır. Bazı besinler tüketerek uykumuzu getirmeye çalışırız. Gelin hep birlikte uykumuzu getirecek olan besinlere bakalım.

Uyku Getiren Besinler Nelerdir?

Uyku Getiren Besinler Nelerdir?

Uyku Getiren Besinler Nelerdir?

Uyku Getirecek Besinler

Ilık süt: Sütün içerisinde bulunan Triptofan bir aminoasittir. Triptofan beynimizi rahatlatmaya yardımcı olduğundan uyumadan 15-20 dakika önce ılık süt içilmelidir.

Vanilyalı süt: Sakinleştirici etkisi olan vanilyayı sütümüzün içerisine katarak içersek rahat bir uyku çekmemize fayda sağlar.

Ballı süt: Ballı sütü uyumadan önce içersek rahat bir uyku uyumamızı sağlar.

Yoğurt ve Ayran: Bu ikilinin uyku getirdiğinin bilmeyen yoktur.

Patates: Patates püresi tüketmekte uyumamıza olumlu etki eder.

Badem: Badem tüketmek kaslarımızı gevşeterek uyumamızı kolaylaştırır.

Elma: Elma binevi uyku ilacı görevindedir.

Turp: Uyumadan önce turp suyu tüketmeliyiz.

Kayısı: Sinirlere iyi gelerek uyumayı kolaylaştırır.

Kavun: Sinirleri yatıştırır.

Hindi: Triptofan aminoasiti bulundurduğundan uyumamızı sağlar.

Yulaf unu: Yulaf içinde melatonin maddesi olduğundan uyumamıza etki eder.

Keten tohumu: Yoğurtun içine katarak tükettiğimizde uyumamızı sağlar.

Papatya çayı: Papatya çayının sakinleştirici etkisi odluğundan uyumadan önce içilen çay rahat bir uyku uyumamızı sağlar.

Uyku Getirecek Öneriler

Yatmadan önce içilen bitki çayları kaslarımızı gevşeterek rahat uyumamızı sağlar. Yatağımıza yattığımızda kitap okumak gözlerimizi yorduğundan uyumamızı sağlar. Uyumadan önce yattığımız odadan telefon, televizyon gibi teknolojik aletleri çıkartmalıyız. Uyumadan yapılması gereken bazı egzersizler vardır. O egzersizleri yaptıktan sonra rahat bir uyku uyuyabiliriz. Bazı meditasyonlar uyumamız üzerinde etkilidir. Uyku meditasyonları yapmayı ihmal etmeyin. Uyurken odanızda gece lambası ya da normal ışık yakmayın. Karanlık bir odada uyumak daha sağlıklıdır. Uyumadan önce sıcak bir duş alıp yatağa yatmak kaslarımızı gevşettiğinden rahat uyumamıza etki eder. Yatmadan 2-3 saat önce yemeğini yiyin ve daha sonra hiçbir şey yemeyin. Gece uyumadan önce kesinlikle alkol tüketmeyin. Beyninizi rahatlattıktan sonra uyumayı deneyin. Bazı kokular uyumamıza olumlu etki de bulunur. Çay ağacı veya Lavanta kokuları huzur vericidir.

Cevap Bırakın