Anneliğin İlk Dönemlerinde Yapılabilecek Diyet Türler

Anneliğin İlk Dönemlerinde Yapılabilecek Diyet Türler: Anne olunan ilk andan itibaren anne beslenmesi bebek için çok önemlidir. Bebeğin ilk 6 ay boyunca tek besin kaynağı anne sütü olmalıdır. Anne sütünün besleyici ve zengin olması annenin ne tür bir diyet programı uyguladığına bağlıdır.

Anneliğin İlk Dönemlerinde Yapılabilecek Diyet Türler

Anneliğin İlk Dönemlerinde Yapılabilecek Diyet Türler

Anneliğin İlk Dönemlerinde Yapılabilecek Diyet Türler

İlk 6 Ay

Doğumdan itibaren ilk 6 aylık dönem bebeğin hayata alıştığı, adapte olduğu zaman dilimidir. Bu dönemde bebeğin tek besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünde bulunan bağışıklığı güçlendirici ögeler bebeğin bağışıklık sisteminin temelini oluşturur. Annenin tükettiği her besin bebeği etkileyebilir. İlk 6 aylık dönemde gaz yapıcı ve alerjen besinlerden uzak durmak gereklidir.

Gaz yapıcı besinlere örnek olarak karnabahar, brokoli, pırasa, baklagiller, süt, sarımsak, soğan, lahana örnek verilebilir. Alerjen besinlere örnek olarak ise çilek, ahududu, böğürtlen, fıstık, kaju, süt örnek verilebilir. Salam, Sosis, sucuk gibi işlenmiş et ürünlerinden, hazır içeriği net olmayan paketli ürünlerden, kola, gazoz gibi gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Anne sütünü en çok arttıran şey sudur. İçeriğini zenginleştiren ise proteindir. Karbonhidratın süt miktarına etkisi daha azdır. Ama bu dönemde emzirme sebebiyle annenin kan şekeri sık sık düşebilir ve tatlıya ihtiyaç artabilir. Tatlının süt miktarına bir etkisi yoktur. Bu sebeple tatlı krizleri kuru meyve ile geçiştirilmeye çalışılmalıdır.

Süt yapımını artırıcı eczanede satılan bitki çayları tüketilebilir. Annenin tükettiği her besin bebeği etkilediği için, bebekte alerjik bir durum ortaya çıkarsa anne yediği besinleri gözden geçirmelidir. Alerji yaptığı düşülen besin diyetten çıkartılmalıdır. Çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek olan besinler olabildiğince az tüketilmelidir. Kafeinli gıdalar bebekte uykusuzluk yapabilir. Anne bebekte alerji yapmıyorsa her gün 3 tam ceviz ve haftada 2 gün balık tüketmelidir.

6.Aydan Sonra

6.aydan sonra bebeğin sindirim sistemi yavaş yavaş düzene girmeye başlar ve gaz problemleri azalır. Bu dönemde bebek ek besine geçtiği için az da olsa emme miktarı azalır. Bu dönemde anne yavaş yavaş diyetini açabilir. Emzirme kilo kaybetmek için en iyi dönemlerden biridir. Tatlı, gereksiz karbonhidrat ve yağ tüketimi kısıtlanırsa anne çok kolay bir şekilde hamilelik dönem kilolarını verebilir.

Cevap Bırakın