Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları

Her şeye rağmen badmintona gönül verdiyseniz zindeliğinizi ve performansınızı sürekli kılmak için çok çalışmaya hazır olun. Karşılaşacağınız güçlüklerin üstesinden gelebilmeniz ve kendinize güveninizi sahaya yansıtabilmeniz ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Peki başarılı bir oyuncu olmak için yalnızca çok çalışmak yeterli mi? Aslına bakarsanız değil. Çoğu sporda olduğu gibi badmintonda da nasıl beslendiğiniz en az ne kadar çalıştığınız kadar önem arz ediyor.

Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları

Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları

Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları

Nasıl beslenmeliyim?

İyi bir sporcu olmak istiyorsanız sigara ve alkolden uzak durmanız gerektiği çok açık. En az bunlar kadar zararlı bir diğer alışkanlık ise şeker. Sade soda dışında gazlı içecekleri lügatınızdan çıkarın. Karbonhidrat alımınızı yalnızca glisemik endeksi düşük, kaliteli karbonhidratlarla sınırlayın. Özellikle ketojenik besleniyorsanız gün içinde bol bol sebze tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kolesterolünüzü kontrol altında tutmanın en pratik yolu budur. Sebzeleri sıkıcı buluyorsanız bir ödev gibi düşünerek çiğ tüketin. Bunun işinizi ne kadar kolaylaştırdığını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Diyet tercihiniz izin veriyorsa meyveleri unutmayın. Lifli yapılarından yararlanabilmek için suyundan ziyade meyveleri doğrudan tüketmeyi tercih edin.

Vitamin, mineral, demir ve aminoasitlerin yanı sıra sizi faydalı yağlarla destekleyecek olan kırmızı ve beyaz et öğünleri, yani proteinler gelişiminizin temelini oluşturacak. Ayrıca antrenmanlardan sonra whey protein almayı düşünebilirsiniz. Yine de şart olmadığı aklınızda olsun. Düzgün beslenerek takviye ürünlerin vadettiği tüm sonuçları çok daha sağlıklı bir biçimde elde etmek mümkün.

Tamamen sağlıklı ve doğru beslenmenize rağmen vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayamadığınızda bu ürünleri tekrar değerlendirirsiniz. Somon, avokado, keten tohumu gibi besinleri rutininizden eksik etmeyin. Özellikle doymamış yağ asidi içerikleriyle bu besinlerin fiziksel gelişiminiz ve zihinsel sağlığınız üzerindeki etkileri göz ardı edilemez.

Maçlardan önce ise enerji için karbonhidrat yüklemelisiniz. Yemekten sonra vücudunuza sindirim için zaman tanımanız gerektiğini unutmayın. Tıka basa dolu bir mide, performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Başka nelere dikkat etmeliyim?

Çok çalışmak ve iyi beslenmek dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise uyku, hatta daha genel olarak dinlenmek. Yeterince dinlenmediğiniz sürece bir yere varamazsınız. Vücudunuz yaygın kanının aksine çalışırken değil, dinlenirken gelişir.

Cevap Bırakın