Canan Karatay Diyetleri Sağlıklı Mı?

 Canan Karatay, profesör ünvanlı bir kalp ve iç hastalıkları doktoru olup, İstanbul Bilim Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. Kendisi, daha çok tüm diyet inanışlarını yıkan açıklamaları ve yöntemleriyle gündemdedir. Canan Karatay diyetlerinin sağlıklı olup olmadığını sorgulamadan önce, bu diyetler üzerinde durmakta fayda vardır.

Canan Karatay Diyetleri Sağlıklı Mı?

Canan Karatay Diyetleri Sağlıklı Mı

Canan Karatay Diyetleri Sağlıklı Mı?

Canan Karatay Diyeti Neleri Kapsar?

– Kalori hesabı yapılmamalıdır. Bu diyete göre, gün içinde ne kadar kalori aldığınız değil, ne yiyerek kalori aldığınız önemlidir. Bu yüzden kalori hesabı yapmak yerine sağlıklı besinler tüketmeye dikkat edilmesi gerektiğini savunur.

– Ara öğün terimi hayatınızdan çıkmalıdır. Canan Karatay bu konu üzerinde ciddi bir şekilde durmaktadır. Bu diyete göre günde sadece iki kere, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yenmelidir. Üstelik bu öğünleri de hesap kitap derdine düşmeden, rahatça yiyebilirsiniz. Ara öğünler vücuda sürekli yiyecek girmesi, böylece bedenin daha fazlasını istemesi anlamına geliyor.

– Bu diyete göre, asıl hedeflenen şey, vücudun kendi kendine yağ yakma işlemine geçiş yapmasını sağlamak. Bu da leptin hormonu aracılığıyla sağlanıyor. Leptin hormonu, yemek yedikten yaklaşık dört saat sonra salgılanan, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için basen, göbek gibi özellikle yağ deposu olan kısımlardan yağ yakan bir hormondur. Bu hormon, gün içinde bir şeyler atıştırdığınız, şekerli kahve veya çay içtiğiniz takdirde salgılanmıyor. Bu sebeple iki öğün yemek bu kadar önem taşıyor.

– Su içmek her diyetin olmazsa olmazıdır. Karatay diyeti de gün içinde en az iki buçuk litre su içmeyi şart koşuyor.

– Bu diyete göre ekmek kesinlikle ama kesinlikle yasak. Çok zorlananların yemek veya kahvaltı sırasında iki dilim kepek veya çavdar ekmeği yemeleri mümkün. Ancak bunun dışında, ekmeği azaltmak değil tamamıyla kesmek gerektiğini savunuyor.

– Şeker de kesinlikle yasak olanlar arasında. Sadece şeker de değil, tatlı yiyeceklerin tümü (çikolata, kek vb.) ile paketlenmiş yani işlem görmüş gıdalar yasak.

– Bu diyete göre yağlar korkulması gereken değil, sistemli ve kontrollü bir şekilde tüketilmesi gereken besinlerdir. Zeytinyağı ve kuruyemişlerdeki doğal yağlar bu diyetin olmazsa olmazları. Çünkü Canan Karatay’a göre, vücudun yağ yakmaya odaklanabilmesi için az miktarlarda ama devamlı bir şekilde yağ ile karşı karşıya kalması gerekmekte.

– Light ürün bile olsa, paketli ürünler hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Bunun yerine kırmızı et tüketmekten de kaçınılmamalıdır. Ayrıca, çoğu meyvede doğal şeker bulunduğundan, sanıldığının aksine meyvenin kilo verdirmeyeceğini, aksine aldıracağını savunan bu diyete göre şekersiz meyveler (domates, salatalık vb.) tercih edilmeli.

– Her ne kadar diyet denince akla spor gelse de, eğer ciddi bir kilo problemi yaşanıyorsa spor salonuna gitmeden önce bedeni buna hazırlamak büyük önem taşıyor. Bunu da hafif tempolu yürüyüşlerle sağlamak mümkün. Kilo problemi ciddi değilse, elbette bir spor salonuna yazılmakta fayda var.

Uzmanlar Ne Düşünüyor?

Yıllardır farklı şekillerde diyet programları ve listeleriyle gazetelerde, televizyon programlarında boy göstermiş diyetisyenler bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Bir kısmına göre Karatay diyeti sağlık açısından olumlu sonuçlanmayacak, diğer bir kısmına göre ise aslında söylenen her şeyin doğru ve sağlıklı olduğu yönünde.

Karatay Diyetleri Sağlıklı mı?

Eğer sonuç odaklı düşünecek olursak, böyle bir diyet programının ne kadar işe yarayacağı, ne kadar sürede etkisini göstereceği tamamıyla belirsizdir. Örneğin; yaza hazırlık için hızlı bir şekilde birkaç kilo vermek isteyenler bu diyeti yapacak olurlarsa istedikleri hedefe ulaşmaları zor görünüyor.

Ancak ne kadar sürede olduğunu önemsemeden, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için iyi bir diyet olduğu söylenebilir. Diyetin içeriği açısından, sağlığı tehdit edecek, kişinin kendisini veya bünyesini zorlayacağı bir şey tavsiye etmediğinden, bu diyetin sağlıklı olduğuna karar verilebilir.

Bir Yanıt Bırakın