Çocuklara Diyet Uygulanır Mı?

Çocuklara Diyet Uygulanır Mı?

Günümüzde şişmanlık obezite çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Çocuklar büyüme ve gelişme çağında olduğu için günlük aldıkları enerjinin yaklaşık % 12’sini büyüme ve gelişme için harcarlar. Bu nedenler çocukların büyüme ve gelişmelerini engellemeyecek şekilde beslenmeleri gerekir. Aileler çocukların bu durumdan kurtulmaları için birçok hata yapmaktadır.

 Çocuklarda Diyetin Sonuçları!

Çocuklara diyet baskısı uygulamak yerine yediklerine dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulunulmalıdır. Onları çevrelerine karşı rencide etmeyecek şekilde yönlendirilmelidir. Aileler çocukları şişman olmasın diye kısıtlı diyetlerle çocuklarını büyütmemelidir. Aksi halde çocukta davranış bozukluğu, agresiflik gibi durumlar gözlenebilir.

Diyet Değil; Dengeli Beslenme!

Diyette olduğunu düşünen çocuk çevresinden uzaklaşıp içine kapanabilir, arkadaşlarından çok farklı olduğunu düşünebilir. Çünkü çocuğunuza diyette olduğunu ve yememesi gereken gıdalar olduğunu söyleyerek katı kurallar koyabilirsiniz. Bu durumda çocuğun psikolojik olarak etkilenmesine yol açar.

 Neler Yapılabilir?

Öncelikle durumunun diyet değil sağlıklı beslenme olduğu bilinci çocuğa aktarılmalıdır. Kurallar koymak yerine az da olsa yiyebileceği söylenmelidir. Çünkü bu çocukların gelişim sürecinde olduğu ve yiyeceği her şeyden vitamine besine ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Çocuk aşırı kiloluysa yavaş yavaş önlemler alınmaya başlanmalı. Kişi bir diyetisyene veya bir danışana götürülmelidir. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra verilecek listeye uyulmalıdır ve belirli zamanlarda sağlık kontrolleri yaptırılmalıdır.

Çocuğun fiziksel olarak aktif olması sağlanmalı. Örneğin basketbol voleybol oynayabilirler, okullarında ki dersler ile beraber okuldaki bazı takımlara katılabilirler ve okul çağından itibaren spora başlayabilirler. Yaşına uygun beslenmesi için yardımcı olunmalıdır. Abur cubur tüketimi olabildiğince azaltılmalı, meyve sularından ve asitli yiyeceklerden içeceklerden uzak tutulmalıdır, bunun yerine süt ayran veya evde yapılmış şekersiz meyve suları verilebilir. Çocuk gelişim sürecinde olduğu için boy kilo indeksine dikkat edilmeli. Eğer Beden kitle indeksi 30’un üzerinde ise mutlaka uzman gözetiminde zayıflatılmalıdır.

Cevap Bırakın