Diyet Çayı Nasıl İçilir?

Diyet Çayı Nasıl İçilir?

Zayıflamak için diyet ve spor şart. Ancak birçok insan bunların yanında yağları yakacak ya da metabolizmayı hızlandıracak çeşitli besin takviyelerine ihtiyaç duyuyor. Diyet çayları da bu takviyelerin başında geliyor. Piyasada satılan, sosyal medyada, arkadaş grupları arasında tarifleri dolaşan çeşit çeşit diyete yardımcı bitki çayı var. Bu yazı da bu çayların bileşenlerini, çeşitlerini, hazırlanma ve tüketilme yöntemlerini inceleyeceğiz.

 1) Yeşil Çay: Yeşil çay piyasada satılan tüm diyet çay karışımlarının içinde bulunur ayrıca tek başına da tüketilir. Diyet yapan herkes mutlaka yeşil çay iç önerisiyle karşılaşmıştır. Diyetisyenler genellikle ilk hafta listelerine 2 fincan yeşil çay ekler ancak doğru demlenmediği ve uygun zamanda tüketilmediğinde yeşil çayın içimi zor olabilir, çarpıntıya ve mide bulantısına sebebiyet verebilir. Yeşil çay acılaşmaması için 70C civarında demlenmelidir. Bu yüzden yeşil çayı kaynattığınız su fokurdamayı durdurduktan sonra demlemelisiniz. Ayrıca yeşil çay aç karınla içilmemelidir. Hem hazma yardımcı olması için, hem de aç karınla mideye pek hoş gelmeyeceğinden, yeşil çayı yemeklerden sonra ya da düşük kalorili ara öğünlerin yanında tüketmek daha doğrudur.

Gece yatmadan önce içmek ise içerisinde kafein bulunduğu için uykunuzun kaçmasına sebebiyet verebilir. Piyasada çeşitli firmaların farklı tadlarla aromalandırılmış yeşil çayları bulunmaktadır. Bunların etki açısından sade yeşil çaydan, içim kolaylığı dışında hiçbir farkı yoktur. Özellikle yaseminli yeşil çay, naneli morocco yeşil çay, ananaslı yeşil çay içim kolaylığı açısından sık tercih edilen ürünlerdendir. Son olarak yeşil çayın içine dilim limon veya çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Limon çaya hoş bir aroma ve koku katarken, çubuk tarçın metabolizmanızı hızlandırır.

2) Sinemaki: Sinemaki tıpkı yeşil çay gibi çoğu diyet çay karışımının içinde bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki, sinemaki doğal bir laksatiftir yani asıl işlevi kabızlığı gidermektir ancak sık tüketildiğinde bağırsaklarda tembelleşmeye sebep olur. Bu nedenle aldığınız diyet çay karışımının içinde sinemaki olup olmadığını kontrol etmeniz, eğer varsa ard arda 7 günden fazla tüketmemeniz gerekir. Eğer aktardan aldığınız yapraklarla sade sinemaki çayı hazırlayacaksanız 1 fincan sıcak suya çeyrek çay kaşığı sinemaki yaprağı koyup 7 dakika demlemeniz yeterlidir.

3)Kiraz sapı: Kiraz sapı çayı da diyet için kullanılan popüler malzemelerden biridir. Kiraz sapı çayı idrar söktürücüdür, vücuttaki fazla suyu adıp kısa sürede 2-3 kilo vermenizi sağlar. Ancak uzun süre tüketilmemelidir. İki hafta arasında 3 gün mola vererek 2 hafta boyunca kullanmak uygundur. Sonrasında kullanıma 3-4 ay ara verilmelidir.

Cevap Bırakın