Diyet Çorbası Nasıl Yapılır?

Makalede Neler Var?

Diyet Çorbası Nasıl Yapılır?

Diyet günümüzde birçok insan için sağlıklı yaşamaya başlamak açısından büyük önem teşkil eder. Aynı zamanda diyet fazla kilo sorunu yaşayan bireylerin rahatlıkla kilo vermesine yardımcı olur. Egzersizle desteklenen diyetlerin daha iyi sonuçlar verdiği ortaya konulmuştur. Hiç gündeme gelmeyen bir diğer yönüyle de diyet kişilerin sahip olduğu kiloyu korumalarını da sağlar.

 Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok şeyden feragat etmenin yanısıra aynı zamanda daha zinde bir yaşama başlamak için yapılan diyetlerde kişilerin sabırsızlıklarıyla aynı ölçüde yaşanan sağlık problemlerinin de ardı arkası kesilmemekte. Bunu önlemek adına profesyonel bir yardımla diyete başlamak önerilir. Diyet yaparken kişiler günde en az 2 litre su tüketmelidirler ve bununla beraber içeceklerle ara öğünlerinin süslemeleri gerekmektedir. Buna en iyi örnek ana yemeklerde de kullanılabilecek olan çorbadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise bu diyet çorbanın nasıl yapıldığıdır.

 Diyet Çorbası Nasıl Yapılır?

Diyette büyük yere sahip olan içeceklerin içerisinden çorba yaparken atlanılmaması gereken mühim kısımlar vardır. Bu kısımlar genellikle çorbanın kalorisiyle oynamak adına yapılan işlemlerdir. Çorba için öncelikle diyetin vazgeçilmez yiyecekleri olan sebzelerin haşlanması gerekir. Lezzetli bir sebze çorbası için bir miktar patates, bolca brokoli ve eklenen patates kadar havuç koymak son derece kalorisi düşük, sağlıklı bir çorba için gerekli malzemelerdir. İçerisine bir miktar karbonat koyulan suda sebzeleri haşlamak hem renklerini daha canlı yapacaktır hem de alkali seviyesini yükselterek istenilen düzeyde bir çorba olmasına yardımcı olacaktır. Diyette alkali seviyesini dengelemeye yardımcı olacaktır. Sebzelerin ziyadesinden fazla pişmeleri içerisindeki vitamin ve minerallerin yok olmasına neden olacaktır. Bu sebeple çatal yardımıyla sebzelerin pişip pişmediği kontrol edilmelidir. Pişmiş olan sebzeler kendi suyu içerisinde blender ile iyice kıvamı tutturana değin karıştırılır.

Diyet çorbası yaparken mümkün mertebe trans yağlardan, margarinlerden uzak durulması gerekmektedir. Kullanılan yağın kalitesi ileride oluşabilecek kalp rahatsızlıklarının da önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Mümkün mertebe birkaç yemek kaşığı sıvı yağ kullanmak yerinde olacaktır. Tencereye konulan bir miktar sıvı yağına az miktarda esmer un konulur ve krema kıvamına gelene kadar kavrulur. Ardından ezilip püre haline getirilmiş sebzeler çırpıcı yardımıyla hızlı hareketlerle karıştırılarak üzerine eklenir. Kremalı sebze çorbası kıvamına gelen diyet çorbaya yeteri miktarda tuz ve damak zevkine göre çeşitli baharatlar da eklenerek birkaç taşım daha kaynatılır. Ocaktan alınan yemek, servise hazırdır. İsteğe göre taze fesleğen veyahut nane ile süslenebilir.

 

Cevap Bırakın