Diyet Ve Doğru Beslenme

Diyet Ve Doğru Beslenme

Doğru beslenme, hayatımızda dönemlik bir aktivite değil, bir yaşam tarzı haline gelmeli. Diyet ve doğru beslenmenin uzun vadede faydalarını ancak bu şekilde görebiliriz. Doğru beslenme sadece kilo alıp vermek ile alakalı değil, vücut sağlığımızı ve yaşam kalitemizi oldukça yakından ilgilendiren bir konu. Peki, nedir doğru beslenme?

Doğru beslenmenin temel ilkeleri

Doğru beslenme biçimi ve diyet kişiden kişiye farklılık gösterir, çünkü insan bedeninin vücuda alınan gıdalara karşı verdiği tepkiler ve metabolizma hızı, tükettiğimiz besinler ile doğrudan ilişkilidir. Fakat bünyeden bünyeye değişmeyen bazı sağlıklı beslenme ilkeleri vardır, yaşınız kilonuz, metabolizma hızınız ne olursa olsun bu kurallar herkes için geçerlidir. Örneğin bol bol su tüketimi. Su bütün canlılar için hayati öneme sahiptir. Sağlıklı bir insanın sağlığını koruyabilmek için günde en az 1,5 litre su tüketmesi gerekir. Bu alt sınırdır, günde 1,5 litrenin altına düştüğümüzde vücudumuz günlük gerçekleştirmesi gereken işlemleri gerçekleştiremeyecek ve sağlığımızı yavaş yavaş kaybetmeye başlayacağız. Günlük tüketmemiz gereken normal su miktarı ise 2,5 litredir.

Sağlıklı beslenmenin bir diğer değişmez kuralı ise şekerden ve şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmaktır. Şekerin insan vücuduna sağladığı henüz keşfedilmiş elle tutulabilir bir faydası bulunamadı. Bunun yanında insan bedenine verdiği sayısız zarar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ve korkutucu olanı, şekerin ve şekerli gıdaların kötü huylu hücreleri besleyerek büyümelerine neden olması. Bu gün uzmanlar kanser hücrelerinin yayılmasının birçok nedeninin yanında en belirgin nedenlerinden birini de şekerli gıdalar olarak gösteriyor. Şekerin vücudu yaşlandırması, hücre yenilenmesini yavaşlatması, sivilce oluşumunu tetiklemesi ve vücutta fazla yağ birikimine neden olması bilinen diğer zararları arasında. İnsan vücuduna bu kadar çok zara veren bir besin tabi ki sağlıklı beslenme ve diyet listelerine giremeyecektir.

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin dikkatli olması gereken bir diğer temel besin de kırmızı ettir. Özellikle A kan grubuna sahip bireylerin, sindirimi oldukça zor olduğu için kırmızı et tüketimini minimum seviyede tutması gerekir.

Doğru beslenmenin insan sağlığı üzerindeki etkileri

Doğru beslenmenin insan sağlığına sayısız faydası vardır. Avrupa ve ABD’de bu gün bir çok insanın obezite sorunu ile mücadele etmesi, doğru beslenmenin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Doğru beslenme insan bedenini optimum kiloya kavuşturup sağlıklı bir görünüm kazandırmasının yanında yaşam kalitesi yüksek bir hayat sunuyor. Son günlerde yapılan araştırmalar bütün ciddi hastalıkların temelinde sağlıksız ve bilinçsiz beslenme biçiminin bulunduğunu gösteriyor.

Cevap Bırakın