Diyet Ispanak Nasıl Haşlanır?

Diyet Ispanak Nasıl Haşlanır?

Ispanak, öğünlerimizde rahatlıkla tüketebileceğimiz yüksek besin değerine sahip olan bir bitkidir. İçeriğinde bol miktarda K vitamini bulunmasının yanı sıra A vitamini, E vitamini ve C vitamini açısından da oldukça iyi bir kaynaktır. Bununla birlikte minerallere baktığımızda ise magnezyum, potasyum ve folik asit açısından da oldukça zengindir. Vitamin ve mineral içeriklerinin yanı sıra ıspanak; içeriğinde fazlaca protein, lif ve doymamış yağlar gibi sağlıklı birçok faktör barındırır.

 Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Zengin besin değeri sayesinde ıspanak yıllardır alternatif tıp alanında hastalıklara ilaç niteliğinde kullanılmıştır. İçeriğindeki A vitamini ve antioksidanlar sayesinde göz sağlığını olumlu etkiler. K vitaminiyle birlikte kemik sağlığını koruyarak osteoporoz riskini azaltır. Lif içeriğinin yüksek olmasıyla birlikte kolona fayda sağlar ve sindirim sistemini olumlu etkiler. İçeriğinde doymamış yağların bulunması sebebiyle aterosklerozu engelleyerek kalp krizi riskini düşürür. Demir minerali içeriğiyle de anemi hastalığının oluşmasını önleyebilecek niteliktedir.

 Diyet ve Ispanak

Ispanak diyet esnasında sıklıkla tercih edilen besinlerden biridir. Sağlıya yararlı birçok özelliğiyle birlikte kilo vermeye de katkı sağlar. İçeriğindeki lif oranının fazla olmasıyla birlikte düşük kalori alımıyla uzun süreli tokluk sağlar. Kan şekerinin düşmesini önler. Kolon sağlığına da katkıda bulunan ıspanak kabızlık riskini azaltan sindirim sistemine dost bir besindir. Diyet yaparken özellikle akşam yemeğinde ıspanak tercih edilebilir. Bunun için ıspanağı haşlamak, kalori ve sağlık açısından da diyete en uygun pişirme tekniği olacaktır.

 Diyette Ispanak Haşlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle ıspanak dahil tüm meyve sebzeler tüketilmeden önce titizlikle yıkanmalıdır. Çünkü birçok zincirden geçip evimize gelen bu besinlerin faydalı özelliklerinin yanı sıra mikrobiyolojik riskleri fazladır. Ispanak yıkanırken besin değerini kaybetmek istemiyorsanız akan suyun altında yıkamak yerine sürekli olarak suyunu değiştirdiğimiz bir kapta 5-10 defa hafif hareketlerle temizlemek daha faydalı olacaktır.

Ispanaklar yeterince temizlendikten sonra çok küçük parçalara doğranmaması besin değeri açısından daha avantajlı olacaktır. Ardından hazır olan ıspanaklar az suda haşlanmalıdır. Çünkü haşlama suyunun artması ve dökülmesi, besin değerini büyük oranda kayba uğratacaktır. Bu sebepten haşlama suyu olabildiğince çektirilmeli, yine de artarsa çorbalarda ya da başka yemeklerde değerlendirilmelidir.

Haşladığınız ıspanakları dilerseniz kavrulmuş soğan, salça ve zeytinyağıyla yemek haline getirebilir, dilerseniz de az yağda kavurarak üzerine yumurta kırabilirsiniz ya da yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Bu sayede hem besin değerini koruyarak sağlıklı bir öğün tüketebilir hem de az kaloriyle birlikte uzun süre tokluk sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Cevap Bırakın