Diyet Listemiz Nasıl Olmalıdır ?

Diyet Listemiz Nasıl Olmalıdır ?

Günümüzde herkesin korkulu rüyası aşırı kilolar formda olmayan vücutlar. Özellikle yaz aylarına girerken herkeste bir kilo verme çabası başlar. Alternatif diyet programları araştırılır seçilir ve uygulanmaya başlar. Düzgün formda ve sağlıklı bir vücutla yaza girmek istenir.

İnsanların en büyük isteğidir sağlıklı zayıf formda bir fiziğe sahip olmak. Bunun en ideal yolu ise sağlıklı beslenmeden ve düzenli spor yapma alışkanlığının kazanılmış olmasından geçer. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinler mineraller vitaminle belirlenip ona göre sağlıklı bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Uzman doktor gözetimi ve işinin ehli diyetisyenlerin belirlediği sağlıklı ve besleyici diyet programları hazırlanmalı bunlara uyarak vücudumuzun ideal kilo düzenine erişmesini sağlamış olmalıyız. Doktorumuzun belirlediği diyet programıyla birlikte düzenli spor yaparak formda kalmayı başarabiliriz.

Öncelikle listemiz kesinlikle doktor kontrolünde olmalı verilen tavsiyelere uymalıyız. Sağlıklı besleyici vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlere minerallere bolca yer verilmeli dengeli ve düzenli beslenme yöntemiyle ideal kilomuza kavuşmuş oluruz.

Sağlıklı bir diyette en önemli noktalardan biri günlük almamız gereken kalori ile gün içinde harcadığımız kalorinin dengede olması gerektiğidir. Sebze ve meyve ağırlıkta olmalıdır Kuru meyveler özellikle kuru kayısı kuru üzüm kuru incir hem sağlıklıdır hemde kilo almadan açlığımız yatıştırdığı için faydalıdır. Haşlanmış taze sebzeler taze sıkılmış havuç suyu ya da dilimleri de gün içinde hafif şekilde tüketebileceğimiz türden olduğu için kilo verme aşamasında diyet listelerimizin vazgeçilmezi olmalıdır.

Diyet yaparken özellikle kaçınmamız gereken bir diğer konu ise aşırı tüketimden uzak durmamız gerektiğidir. Sürekli sık sık yemek yerine belli aralıklarla gün içinde atıştırma olarak ta tabir edebileceğimiz hafif gıdalara yönelmeli dengeli bir şekilde ilerlemeliyiz. Protein karbonhidrat lif ağırlıklı yiyecekleri gün içinde yeterli miktarda almaya özen göstermeliyiz.

Sağlam ve kararlı bir iradeyle de diyetimize gerekli özeni gösterip sağlıklı ve dengeli bir şekilde vücudumuz için gerekli olan ideal kilo düzeyine ulaşıp sağlıklı bir forma sahip olabiliriz. Tabi bunun yanı sıra günlük düzenli olarak yapmamız gerek sporumuzu da aksatmayarak diyetimize devam etmeliyiz. Ayrıca sporumuzu da doktor tavsiyesi ve uzman spor eğitmenleri tarafından gözetim altında yapmalı yanlış ve bilinçsiz bir şekilde hazırlanan spor programlarından uzak durmalıyız. Bize verilen bizim vücudumuzun ihtiyaç duyduğu spor hareketlerine yapmamız gereken saat dilimlerine uyum göstermeli bilinçli bir şekilde diyetimize devam etmeliyiz. Unutmayalım ki kilo vermenin öncelikli yolu kesin verilmiş bir karar ve düzenli ve sağlıklı bir şekilde hazırlanmış vücudumuzun ihtiyacına ve gereksinimine göre hazırlanmış dengeli bir diyet listesidir.

 

Cevap Bırakın