Diyet Nasıl Bozulmaz?

Diyet Nasıl Bozulmaz?

Çoğu insan aç kaldığı için, dayanamadığı ve bitkin düştüğü için diyetini bozar. Halbuki az kalorili ama sık sık yiyecek tüketildiğinde insan vücudu bitkin düşmez ve açlık hissetmez. Diyeti bozmamak için vücudu çok zorlamadan az kalorili çok karbonhidratlı yiyecekler tüketilmemesi gerekir. Çok karbonhidratlı yiyecekler yerine lif bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi sizi tok tutar ve diyeti bozmanızı engeller. Kan şekerinin dengede olması açlık hissini giderip uzun süre vücudu tok tutmayı sağlar. Kan şekerinin dengede olması karın açlığını giderdiği için diyeti bozmanızı engeller. Kan şekerinin dengede olması için hiç bir öğünü atlamadan yemek yenilmesi gerekir. Vücudun bazı besinlere ve zamanlı öğünlere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı gidermeliyiz.

İnsanları diyet aşamasında pes ettiren en büyük sebep kilo veremediğini fark etmesidir. İnsanlar kısa sürede çok fazla kilo kaybetmeyi hedefler. Hedefine ulaşamayınca da bütün hevesini kaybedip diyeti bozar. Diyeti bozmamak için hedefinizi çok yüksekte tutmadan, kendinize abartısız hedefler koymalısınız. Sık sık tartılmak da yanlıştır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için en doğru hedef ay da 4-5 kilo vermeyi istemektir. Fazlasını beklemek hayal kırıklığına uğratır. Diyet yaparken kilonuzla birlikte aynı zamanda sağlığınızı da düşünmek zorundasınız. Kısa sürede çok kilo vermek ileri de size daha fazla kilo olarak dönecektir. En uygunu ve doğrusu uzun bir sürede az kilo vermektir. Bu sizi hedefinizden şaşmamanızı sağlar. Kendinizi çok fazla sıkmayın. 3 günde bir kendinize küçük şeylerle ödüllendirin. Kendinize engel olmak için ailenize evdeki abur cuburları saklatın. Çoğu insan mutsuz olduğunda kendini aç hisseder. Beyine açlığının gereksiz olduğunu mesajını vererek yemek yemenizi engelleyebilirsiniz. Kendinize sürekli başarabileceğinizi söyleyin. Motivasyon diyet konusunda çok etkilidir.

Sürekli yemeği düşünmek diyet yapmakta sizi çok zorlar. Bu yüzden kendinizi başka işlerle meşgul edin. Müzik dinlemek, dışarıda gezmek, alışveriş yapmak, eviniz için yeni düzenlemeler kurmak aklınızı meşgul eder ve kendinizi çok iyi hissedersiniz. Enerji veren müzikler dinlemek sizi daha fazla hırslandıracak ve hedefinize ulaştıracaktır. Diyetinizin bozulmamasını istiyorsanız çok film izlemekten kaçınmalısınız. Çünkü filmdeki insanlar yemek yedikleri zaman, aklınıza sürekli yemek yemek gelecek ve diyet yapmanız çok zorlaşacaktır. Düşük kalorili ama az ve sık yemekler yemek, motivasyonunuzu yüksek tutmak, kendinize az ve doğru hedefler koymak, sık sık tartılmamak, kendinizi çok sıkmayıp azar azar ödüllendirmek ve aklınızı başka eylemlerle meşgul etmek diyetinizi bozmadan hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Cevap Bırakın