Diyet Nasıl Kilo Verdim?

Makalede Neler Var?

Diyet Nasıl Kilo Verdim

Kadın veya erkek fark etmeksizin, günümüzde çoğu insanın mücadele vermekten kurtulamadığı sorunlardan biridir kilo vermek. Aslında birkaç temel püf noktanın uygulanmasıyla fazlalıklardan kurtulmak, başarılması çok da zor bir iş değildir. Bunun için uyulması gereken en önemli kural şudur: Az kalori al, çok kalori yak.

 YAĞ MI KAS MI?

Tek başına diyet ile sağlıklı kilo kaybının sağlanamadığı, tartıda kaybedilen rakamsal değerlerin aslında kas kütlesinden başka bir şey olmadığı çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla uygun bir diyet programı eşliğinde yapılan egzersizlerle sağlıklı kilo vermek mümkündür. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise, diyetle verilen kiloların kastan ziyade yağ kütlesinden oluşması gerektiğidir.

İradesine hakim olamayan ve çoğu zaman kalorili besinlere dayanamayan kişilerin pazartesi başlayıp da çarşamba günü bozduğu diyet programlarının aslında önüne geçebilecek bir yol mevcut. Bu da altı gün boyunca diyet programına sıkı sıkı uymaktan ve vücuda alınan kalori miktarının en minimum düzeyde tutulmasından geçmektedir. Yedinci gün ise sabahtan akşama kadar canınız ne çektiyse yiyerek aldığınız kalori miktarını en üst düzeye çıkarmanız vücudunuzda şok etkisi yaratacaktır. Bu da altı gün boyunca az kalori alan vücutta kilo verme hormonunun etkisini kaybetmesi durumunu ortadan kaldırıp, yeni haftaya yine hızlı bir şekilde kilo kaybederek başlamanıza uygun zemin oluşturacaktır.

 YAZARAK ZAYIFLA

Araştırmalar gösteriyor ki, gün içerisinde aldığı besinlerin kalori miktarını not eden kişiler, not etmeyenlere oranla vücutlarına daha az kalori almaktadır. Siz bu yöntemi uygulayarak hem gün içinde yediğiniz şeylerin takibini yapabilir, hem de ne kadar kalori aldığınızı bilirseniz ne kadar kalori yakmanız gerektiğini de hesaplayabilirsiniz.

 KOKLAYARAK DOYUN

İlk bakışta her ne kadar saçma gözükse de işe yaradığı kanıtlanmış bir gerçek. Chicago’daki Koku & Tat Tedavi ve Araştırma Merkezi Nöroloji Doktoru Alan Hirsch, 3.000 gönüllüyle yaptığı bir araştırmada, sevdiği besinleri sık sık koklayan kişilerin daha az acıktığını ve daha fazla kilo kaybı sağladığı bilgisine ulaşmıştır. Bu teoriye göre, diyet yaparken canınızın çektiği besini eğer koklarsanız, beyninize onu yemiş gibi bir sinyal gönderirsiniz ve böylelikle kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

 RENGİNİZ MAVİ OLSUN

Çoğu restoranda görmeyeceğiniz renklerin başında gelir mavi. Aslında bunun çok da mantıklı bir nedeni var. Mavi renk açlık bastırır! Dolayısıyla diyet yaparken, yemeğinizi mavi tabaklar ile servis etmeniz veya yemek masanızı mavi renkli bir örtüyle örtmeniz sizi daha az yemeye teşvik edecektir.

 

 

 

Cevap Bırakın