Diyet Nasıl Tutulur?

Diyet Nasıl Tutulur

 Diyet kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesiyle başlar. Bir insan beslenme alışkanlıklarını değiştiremiyorsa diyet asla aktif bir diyet olmaz. Beslenme alışkanlıkları değiştikten sonra en başta şekeri kısmak gerekiyor. Ayrıca şeker insanların düşünce hızlarını zihinsel yeteneklerini de zamanla olumsuz etkileyen bir besindir. Şekerin yanın da her zamanda söylenir üç beyazdan uzak durun diye. Bunlar neler şeker, un ve tuz. Tuz vücutta su tutumuna neden olur. Tabi ki unlu, şekerli ya da tuzlu ürünleri yiyeceğiz ama tüketimini sınırlayacağız. Önemli olan; azar azar, sık sık beslenmek.

Diyet Nasıl Tutulur?

Diyet Nasıl Tutulur?

Günde üç öğün yemeği tıka basa yediğimizde vücutta gereğinden fazla besini depo ediyor ve buda zamanla kilo artışına neden oluyor. Oysa azar azar, sık sık yemek tükettiğimizde aldığımız besini vücut daha hızlı eriterek kilomuzu ideal formda tutmamıza yardımcı oluyor. Bunun nedeni azar azar yemek yediğimiz de metabolizmamız daha hızlı çalışarak besinleri daha rahat sindiriyor olmasıdır. Yediklerimizin kalorisine tabi ki dikkat edeceğiz. Yiyeceklerin kalorisini hesaplamayı saplantı haline de getirmemek gerekiyor! Bu çok önemli bir nokta; eğer yediklerimizin kalorisini hesaplamayı saplantı haline getirirsek bu ileride psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Diyet tutmak için öncelikle bir hedef kilo belirlemek gerekir. Düzenli diyet programına uyularak belli bir gün sonra kilo verdiğinizi gördüğünüzde kendinizi ödüllendirin. Tabi ki ödülünüz diyetinizi bozmayacak şekilde olmalıdır. Bu ödüllendirme vücudunuzda ki mutluluk hormonunu tetikleyecek ve metabolizmanız mutluluğunuz süresince daha hızlı çalışmasını sağlayacak. Mutlu olduğunuz anlarda hızlı çalışan metabolizma vücutta depolanan besinleri daha hızlı eritecek. Bardağın dolu tarafını görmeyi ihmal etmeyin. Kendinize verdiğiniz bu ödüller sizin daha uzun süreli diyet yapmanızı sağlayacaktır.

Diyette yapılan hatalardan biriside; mutsuz olduğunuzda, sinirlendiğinizde kendinizi aç hissetmeniz ve yemek yiyerek kendinizi sakinleştirmeye çalışmanız en büyük hatalardandır. Bu durumlarda sakinleşmeye çalışın ve açlığınızı sorgulayın. Evinizdeki, ofisinizdeki atıştırmalıkları gözden geçirip yeniden düzenleyin. Geceleri az yemek yemeye özen gösterin ve uykunuzu düzenleyin. Su tüketimini arttırın. Ekmek tüketimini kesmeyin; sınırlayın.

Tek yönlü diyetlerden kaçının!

Tek yönlü diyetten kastım protein ve karbonhidrat, şeker ve tuz; bunlar da vücudumuza gerekli gıdalardır. Bunları da tüketmeliyiz ancak oranını dengelemeliyiz. Aksi taktirde vücudumuz da bir taraftan kilo verirken diğer taraftan iç organlarımızı öldürmemize neden olabilir. Buna çok dikkat etmeliyiz. Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da çok fazla diyet türü var bunların içinden en doğru diyet için mutlaka uzman bir doktora başvurun ve onun önerdiği şekilde diyet yapın. Sağlıklı günler dilerim.

 

Cevap Bırakın