Diyet Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

 

Diyet Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Kilo vermek son dönemlerde bütün bireylerin sorunu haline gelmiş bulunmaktadır. Diyet, yapmak kilo verme yönünde ki en büyük etkenlerden birisi arasında yer alır. Sadece diyet ile kilo veriminin olmayacağı veya çok az bir kilo veriminin olacağı kesindir. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte diyet yapma istekleri büyük oranda arttı. Düğün mevsimin olmasından dolayı da yine diyet yapmak isteyenler oldukça fazla.

 Sağlıklı diyet listeleri nelerdir?

Sağlık bir diyet yapmak için bireylerin ilk başvuru yapacakları yerler diyetisyenler olmalıdır. Bir diyetisyen hastasının durumuna göre en uygun diyeti ve diyet listesini hastasına sunarak onun kilo verme işlemini gerçekleştirmiş olur. Günümüzde internet sitelerinde birden fazla diyet listesi dolaşmaktadır. Ancak bunlardan güvenilir olan diyet listeleri; Dukan diyeti, İsveç diyeti, Şeyda Çoşkun diyet, 1000 kalorilik diyet, karbonhidrat diyeti, protein diyeti ile 1 haftada kilo verme diyeti gibi bazı diyetler güvenilir ve doktor onaylı diyetlerdir. Bu diyetler evde daha karışımlar hazırlanıldığı sürece kolaylıkla yapılıp uygulanabilir.

 Diyet listesi hazırlarken nelere dikkat etmem gerekir?

Bir diyet listesi hazırlanır iken öncelikle doktor onaylı bir diyet listesi olunması gerekir. Bununla birlikte internetler de yer alan güvenilir doktor onaylı diyet listeleri de kolaylıkla uygulanabilir. Eğer ki birey kendi başına diyet listesi hazırlamak istiyorsa, en önemli öğün olan kahvaltı bölümünde kendisine bir sürpriz vermelidir. Kahvaltı bireyi tok tutacağı için özellikle bu öğünde süt ve peynir ürünleri sıklıkla tüketilmelidir. Ekmekler tam buğday ve en fazla iki dilim halinde alınmalıdır. Kişi bir gün içerisinde sadece üç öğün veya daha az öğün yapmamalıdır. Birey, gün içerisinde en az be öğün yemelidir. Bunlar sabah, öğle, akşam yemekleri ve öğle yemeğinden sonra bir avuç kuruyemiş ile ara öğün, akşam yemeğinden sonra bir tane elma ile ara öğün yapmalıdır.

 Diyet listemde neler bulunmalı? Akşam kaçtan sonra yemek yememem gerekir?

Bir diyet listesinde olmazsa olmaz mutlaka kahvaltı öğünüdür. Bununla birlikte, öğlen ekmek tüketmeden hafif makarnalar veya salatalar tercih edilebilir. Akşam öğünü ise en geç akşam saat yedi de yenilmesi gerekir. Saat yediden sonra birey su dışında hiçbir şey yiyip, içmemelidir! Akşam öğününde haşlanmış tavuk, et gibi proteini yüksek ürünler az ve salata ile tüketilerek vücuda girmelidir. Bununla birlikte akşam öğününden sonra eğer birey çok acıkırsa ve dayanamazsa bir elma tüketmelidir bu şekilde kendini durdurabilir.

 

Cevap Bırakın