Diyet Nedir?

Diyet Nedir?

Çağımızın yeni hastalığı olan obezite birçok insanın hayatını mahvetmekte. İnsanları hayatlarının en genç zamanlarında oturmaya mahkum eden obezitenin en yaygın olduğu ülke ABD olsa da Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre Türkiye en çok obezite birey bulunduran ülke sıralamasında ilk üçe giriyor. Bu da haliyle diyetisyenlerin önemini arttırmakla beraber birçok diyet yöntemi meydana getiriyor. Tabi ki obezite bireylerin dışında sadece sağlıkları için diyetisyene başvuran birçok insanda mevcut. Şimdi diyet nedir, diyet tanımının detaylı olarak incelenmesi konusunda bilgilere yer vereceğim.

Diyet, vücut kitle endeksi testiyle boy ile kilo arasında ki dengenin birbirini tutmaması durumunda bilirkişi tarafından ya da kişinin kendi bilgileriyle kalorisi az olan yiyeceklerin belirlenmesi; kilo konusunda sıkıntı çeken bireye liste halinde verilip uygulanma yoluna gidilmesidir. Diyet, kilo sorunu olan kişinin en sağlıklı şekilde kilo vermesini sağlamak amacıyla yapılır. Tek başına büyük ölçüde yararlı olabilen diyet spor yoluyla desteklenebilir. Diyetsiz olarak kilo veren bireyler kendilerini aç bırakarak vücutlarına büyük ölçüde zararlar verir. İleriye doğru birçok sıkıntıya yol açabilen diyetsiz ve aç kalarak zayıflama diyetisyenlerin hiç tasvip etmedikleri bir durumdur.

Diyetin tanımını kısaca kilo kontrolü olarak söyleyebiliriz. Çünkü diyet kilo sorunu çeken insanların dışında sadece daha sağlıklı beslenmek isteyen insanlarında yardımcısıdır. Hangi besinin ne kadar kaloriye sahip olduğu, hangi besinlerin vücuda zarar verip yağ oranını arttırdığı, hangilerinin ise vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidratı vücuda sağlayabileceğinin bilinmesi her bireyin bilgi sahibi olması gereken konulardır. Bu konuda ki bilgi kişiyi hastalıklardan uzak tutabilir, yaşlılık zamanlarında çıkan problemleri en aza indirebilir hatta kanser gibi büyük ve zorlu hastalıkların yaşanma olasılığını azaltabilir. Bu yüzdendir ki diyet dünyanın neredeyse her yerinde uygulanmakta, birçok spor dalıyla desteklenmekte ve birçok yöntemi ortaya çıkmaktadır. Sadece ülkemizde yüzden fazla diyet şekli mevcuttur. Bir kısmı pek işe yaramasa da doktor kontrolünde ki diyet listeleri, diyetisyen vasıtasıyla belirlenen listeler ve bilirkişiler tarafından yapılacak listeler çok daha doğru ve faydalı olacaktır.

Şimdiye kadar kilo sorunu çeken ve ya sağlıklı beslenmek isteyen insanların diyetleri hakkında bilgi verildi. Diyet kilo almak isteyenlerinde sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlamak amacıyla yapılır. Birey kilo alamayabilir hatta kilo alamama durumu bazen de ölümcül olabilir. Bu gibi durumlarda kişi diyetisyen yardımıyla zararlı olan yiyeceklerden uzak durarak sağlıklı yiyeceklerle kilo alır, vücut kitle endeksini dengeler ve zayıflıkla gelebilecek hastalıklardan kurtulma olasılığını yükseltir.

Cevap Bırakın