Diyet Önerileri Rejim Nasıl Yapılmalı?

Diyet Önerileri Rejim Nasıl Yapılmalı?

Sağlıklı Diyet Yapmak Neden Önemlidir?

 Fazla kilolardan kurtulmak sağlıklı bir vücuda sahip olmanın ilk şarttır. Kilo verme, doğru diyet programının belirlenip istikrarlı bir şekilde uygulanmasıyla olur. Mutlaka diyetisyen kontrolünde diyet yapılmalıdır.

Hızlı başlanan ve çabuk bırakılan diyetler kişilerin daha fazla kilo almasına ve sağlık açısında tehlikeli olmasına sebep olabilmektedir. Sağlıksız zayıflama diyetleri vücudun temel besin ögeleri olan protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminleri yeterli bir şekilde alamamasına sebep olur. Bu da uzun vadede sağlık sorunlarına sebep olur.

 Uygulanabilecek Diyet Önerileri Nelerdir?

Diyete başlarken aceleci olmamakta ve kendi kendinizi strese sokmamakta fayda vardır. Yavaş ve uzun sürede zayıflatan diyetleri uygulamayı tercih edilmelidir. Eğer siz az besin tüketmeye başladığınızda, metabolizmamız açlıktan ölmemizi engellemek için enerjiyi azaltarak kilo vermeyi yavaşlatır. Bu sebeple akılcı diyet hedefleri konulmalıdır.

Diyete başlarken kendinize kilo hedefi belirlemelisiniz. Diyet süresince sürekli not tutulmalıdır. Diyet yapılan süre boyunca sık sık tartılınılmamalıdır. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Bol bol egzersiz yapılmalı ve günlük adım miktarına dikkat edilmelidir. Zayıflatan ilaçlar vücuttaki su seviyesini azalttığı için kullanılmadan önce bir doktora danışılmalıdır.

 Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

-Hazırladığınız diyet listesi 3-6 öğün olmalıdır. Sık sık ve az beslenerek besinleri dengeli bir şekilde yemeye özen gösterilmelidir.

-Yemeklerde haşlama, fırında pişirme veya ızgara pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Aşırı yağ tüketimine sebep olan kızartmalar sınırlandırılmalıdır.

-Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller karbonhidrat tüketimi ile tokluk hissini arttırmaktadır.

-Süt ürünleri, et ürünleri, baklagiller ve sebze-meyve grubu ürünlerinden dengeli beslenilmelidir. Bu besinlerin tüketilmesi gereken miktarları kişinin yaşı, cinsiyeti gibi özelliklere göre değişiklikler göstermektedir

-Diyet listesi hazırlarken dikkat edilecek önemli unsurlardan biri de sebze ve meyve tüketiminde mevsimine uygun olanları tercih edilmelidir.

-Yemekleri mümkünce olduğunca küçük tabaklarda yemeye özen gösterin. Yemek yerken acele etmeden ve iyice çiğneyerek yemek gerekir. Araştırmalar tokluk hissinin yemek yemeye başladıktan 20 dakika içinde oluştuğunu göstermektedir.

-Akşam yemeğinden sonra yemek yememeye özen gösterilmelidir. Gece yenilen yemekler zor yakıldığı için yağa dönüşebilir.

-Canınız atıştırmalık besinler istediğinde kuruyemişler tercih edilebilir. Arabada, iş yerinde veya çanta da ufak kuruyemiş paketleri taşımak faydalı olabilir.

– Sağlıklı yağ tüketimi için zeytin, somon, ceviz gibi besinler tercih edilmelidir.

-Yeşil çay gibi şifalı çaylar tüketilebilir.

-Evde yetiştireceğiniz maydanoz, tere gibi taze otlar diyetinize yardımcı olacaktır.

Cevap Bırakın