Diyet Psikolojisine Nasıl Girilir?

Diyet Psikolojisine Nasıl Girilir?

Diyet; sağlığı koruma amaçlı ya da düzenleme amaçlı olarak beslenme düzeni oluşturma. Kelime anlamı budur. Kelime anlamı da üzerinde olması sebebi ile diyet “sağlık düzenleyici” bir olgudur. Yani birey sağlıklı beslenme düzeni psikolojisine kendi benliği için hazır olmalıdır. Ancak bazı zamanlar eski düzenden kurtulmak zor olur. Bunlar için bazı çözümler üretilmiştir.

Diyet Psikolojisine Nasıl Girilir?

Diyet Psikolojisine Nasıl Girilir?

Diyetlerinize her pazartesi yeniden başlamayın! Pazartesi günü şartlandırılmış ve ülke düzeni oturtulsun diye şartlı bir ilk gündür. Diyetiniz için ilk gün olmak zorunda değildir. Kendinizi pazartesi için şartlandırmamalısınız ve pazartesi gününe kadar her şeyi tüketiyor hale gelmemelisiniz.Birçok alternatif var ve zararlı olanı seçiyoruz. Zararlı olanı tercih etmeye yaklaştığınızda önce bir düşünün “acaba bunun bana ne zararı olacak?” bunu muhasebesini kafanızda yapın ve bir kaç dakika bunu düşünün.

Bir sonraki alternatif ise kendinize hedefler belirleyin. Bunlar harika muhteşem hedefler ya da uzun vadeli hedefler olmasın bunlar ulaşılabilir ve sizleri mutlu edecek hedefler küçük jestler olsun. Örneğin 46 bedensiniz ve almak istediğiniz bir pantolon var 44 bedeni sizi sıkıyor ve bir kaç kilo vermeniz gerekecek kendinize 44 bedenini alın ve kendinizi bunun için motive edin. İnanın bir beden zayıflamanız için ölümcül diyetlere ihtiyacınız hiç bir zaman olmayacak çok kısa bir sürede yeni pantolonunuzunuz içine girebileceksiniz.

Başka bir çözüm ise kendinize bir defter edinin ve diyet süreciniz boyunca bu deftere her şeyi karalayın bu defterin ilk sayfasının konusu da; kilo vermenin size ne gibi faydalar sağlayacağı ve hedefleriniz olsun.

Hayatınızı diyetinize uydurmak sizi bezdirir. Bu sebeple diyetinizi hayatınıza uydurun. Örneğin; akşam yemeğinizde yemek zorunda olduğunuz bir yiyeceği kesinlikle “öğle yemeğinde yememeliyim” diye kendinizi şartlandırmamalısınız. Bazı toleranslar sizi mutlu edecekse bundan kaçınmayın. Diyetinizin size işkence olmasına izin vermemelisiniz. Diyetiniz sizin için bir yaşam biçimi haline gelmeli. Eğer ağır koşullar varsa bunun için diyet listenizin iyileşmesi sürecine uzmanınız ile birlikte gitmelisiniz.

Kendinize verdiğiniz küçük kaçamaklar için koskoca bir tatlıyı yemek yerine o tatlıyı sevdikleriniz ile paylaşın hem bu süreç daha az kalori almanızı sağlar hemde sevdikleriniz ile zaman geçirmiş olursunuz. Son olarak sağlıklı beslenmek istiyorsanız yani bir diyet programını hayatınıza dahil etmek istiyorsanız kesinlikle profesyonel bir destek alın ve her şeyi bir tarayıcı üzerinde araştırmayınız ve sporla sağlıklı yaşamınızı destekleyin bu durum sizin daha güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

Cevap Bırakın