Diyet Tavuk Nasıl Pişirilir?

Diyet Tavuk Nasıl Pişirilir?

Diyet, öncelikle kilo vermek için ya da sabit kiloyu korumak için veya da sağlıkla ilgili bir sorundan ötürü (kolesterol, diyabet ve benzeri gibi) yapılır. Diyete başlamadan önce bu diyete ne kadar ihtiyaç duyduğunuzu ve amacınızın ne olduğunu belirlemeniz gerekir. Çünkü her diyet amacına göre hazırlanır ve durumdan duruma da değişiklik gösterir. Diyetiniz tamamen size özel ve içinde bulunduğunuz duruma göre şekillenir. Örneğin 80 kilodan 60 kiloya düşmek istiyorsunuz ve diyete başladığınız, bu diyetin ilk 3 aylık periyodunda uygulayacağınız program sizin kilo kaybı durumunuza göre ikinci 3 ayda uygulayacağınız programdan farklılık gösterebilir. Aynı şekilde, aynı oranda kilo vermek isteyen bir başkasının da uygulayacağı program sizinkinden daha farklı olabilir. Bunun sebebi ise her metabolizmanın farklı bir çalışma hızı olmasıdır. Yapılan egzersizler ve uygulanan programlar metabolizmanın çalışma hızını belirler. Metabolizmanız aldığınız enerjiden daha fazla enerji yakarsa da kilo vermiş olursunuz.

Diyete Nasıl Başlanır?

Diyete başlarken öncelikle bir diyetisyene görünmeniz gerekir. Diyetisyenler sizden kan tahlili isterler ve kan değerlerinize göre öncelikli olarak demir, B12 gibi vücudun temel taşları olan maddelerin varlığına ve yeterliliğine bakarlar. Sağlıksız bir vücutta kesinlikle diyet uygulanmamalıdır. Bu durumlarda vücudun eksiği tespit edilmeli öncelikle bir uzman doktor takibinde bu durum tedavi edilmeli daha sonra diyet kliniğine gidilerek diyet programı hazırlanmalıdır.

Diyette Neler Yenebilir?

Diyette yağ ve karbonhidrat miktarı düşük (mümkünse sıfır) protein ve mineral oranı yüksek olan her türlü gıda tüketilebilir. Bu gıdalara örnek vermek gerekirse tüm sebzeler ve meyveler, doğal bitki çayları, tahılların kepekli halleri ya da direkt kepekleri, tahılların tohumları, bol yumurta, yağsız ya da az yağlı süt ve bu sütle yapılan süt ürünleri, et ve tavuk için en yağsız olan bonfile kısımları ve benzeri gıdalarla liste uzatılabilir. İşlenmiş olan ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı, tüketilen gıdaların az pişmiş ya da çiğ olmasına dikkat edilmelidir.

Diyette Neler Yenmemelidir?

Diyette yenmemesi gereken gıdalar ise yukarıda sayılanların tam aksine yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek olan gıdalardır. Şekerlemeler, hamur işleri, pastalar, yağlı kızartmalar, cipsler, atıştırmalıklar, çok yağlı kuru yemişler, tahıllar ve yemekler, beyaz undan yapılan ekmekler ve diğer fırın ürünleri, asitli içecekler asla tüketilmemelidir. Bu gıdalar normal şartlarda da insan sağlığına zararlı olduğu için kişiler diyet yapmasa bile az miktarda tüketmelidir. Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Cevap Bırakın