Diyet Ve Beslenme Merkezleri Nedir?

Diyet Ve Beslenme Merkezleri Nedir?

Beslenme Nedir?

Beslenme; sağlıklı olmak ve yaşam kalitesini yüksek tutmak için vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerin yeterli miktarda ve doğru zamanlarda bilinçli olarak alınmasıdır.

Diyet ve beslenme merkezleri bu amaç için kurulmuş bünyesinde profesyonel diyetisyenler bulunduran, diyet ve beslenme yönünden ihtiyaca göre çeşitli hizmetler veren, danışanların ihtiyaçlarına uygun beslenme programları oluşturan, yeterli ve dengeli beslenmeyi uzun vadeli bir şekilde devam ettirmenizi sağlayacak sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturan profesyonel merkezlerdir. Beslenme ve diyet merkezlerinde danışmana özel Body Empedans Analizi, Metabolizma Ölçümü, Kan Değeri Ölçümü gibi araştırmalar yapıldıktan sonra, çalışma ve yaşam şartları da ele alınarak, sağlıklı bir diyet programı oluşturulur.

Diyet Ve Beslenme Merkezlerinde Hangi Durumlara Yönelik Hizmetler Verilir?

Diyet ve beslenme merkezlerinde verilen hizmetler kurumlara göre değişmektedir. Genel olarak bahsetmek gerekirse merkezler koruyucu beslenme ve tedavi edici beslenme olarak iki çeşit hizmet vermektedir. Koruyucu beslenme; Çocukluk Çağı Beslenmesi, Ergenlik Çağı Beslenmesi ve Gebelik Dönemi Beslenmesi olarak 3’e ayrılır. Tedavi Edici Beslenmede ise; Zayıflık, Kalp Hastalığı, Obezite (Şişmanlık), Diyabet (Şeker Hastalığı), Hamileliğe Bağlı Şeker Hastalığı, İdrar Yolu ve Böbrek Taşları, Böbrek Hastalığı, Gut Hastalığı, Malnütrisyon (Beslenme Bozuklukları), Yeme Bozukluklarında Beslenme, Anoreksiya Bulimia, Binge Eating (Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu), Sporcu Beslenmesi yönünde hizmet verilmektedir.

Sağlıklı Ve Dengeli Beslenen Kişilerin Belirgin Özellikleri Nelerdir?

-Sağlam ve sağlıklı bir bünyeye sahiptirler.

-Hareketli ve esnek yapıya sahiptirler.

-Kuvvetlidirler.

-Gelişimi normal olan kaslara sahiptirler.

-Çalışmaya isteklidirler.

-Boy uzunluğuna uygun kiloya sahiptirler.

-Sık sık hasta olmazlar.

Sağlıklı Ve Dengeli Beslenmek İçin Öneriler

-Bol bol su için,

-Günlük kalori ihtiyacınızı bilin ve aldığınız kaloriyi takip edin,

-Yavaş yiyin,

-Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin,

-Öğünlerinizi küçültün.

Cevap Bırakın