Diyet Yapanlar Akşam Yemeğini Kaçta Yemelidir?

Diyet Yapanlar Akşam Yemeğini Kaçta Yemelidir?

Fast-food yiyeceklerin hayatımıza hızla girmesiyle birlikte artık kadın erkek genç yaşlı her kesimden insanın belli dönemlerde zayıflama isteklerine ve çabalarına şahit olmaya başladık. Diyetisyen eşliğinde zayıflamaya imkan bulamayanlar sağlıklı beslenme hakkında bilgi edinerek kilo vermeye çalışıyorlar. Diyet kitapları, kitapçılarla raflarda yerini aldı, restoranlarda diyet menüleri oluşturuldu. marketlerde zayıflamaya yardımcı içecekleri satılmaya başlandı. İnternet ortamında daha önce kendi yöntemleriyle zayıflayanlar ise bu deneyimlerini sosyal medya hesaplarından paylaşarak, akıllara gelebilecek sorulara yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bu soruların arsında ise en sık yanıt bulunmaya çalışılan soruyu sizler için aydınlatmaya çalışacağız.

Günümüzde yüzlerce diyet çeşidi mevcut. Bazı programlar sadece 3 ana öğünü savunurken, bazı programlar 3 ana öğün + 3 ara öğün yapılmasını öneriyor. 3 ana öğünü savunan diyet programlar akşam yemeğinin yatmadan en az 4-5 saat önce yenmesi gerektiğini öne sürerken, 3 ana öğün + 3 ara öğün programı ise son ara öğünün yatmadan evvel en az 2-3 saat evvel yapılmasını öneriyor. Yukarıdaki her iki önerinin temel alındığı nokta vücudun uyku halindeyken yağ yakma hormonlarını aktif hale getirerek, kilo vermeye yardımcı olmasını amaçlıyor. Ayrıca yatmadan hemen önce yenilen gıdalar vücutta midenin sindirmesine fırsat vermeden yağa çevrilerek depolanıyor. Tabi isan hayatının günlük durumları ve yaşam koşulları değerlendirildiğinde kesin yargılar vermek söz konusu değil.

İstisnai durumlarda ise günlük aldığınız kalori miktarı, harcadığınız enerjiden düşük ise akşam 21.00’dan sonra yemek yemenizde herhangi bir sakınca olmayabilir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda yapacağınız diyet programına, günlük alışkanlıklarınıza ve çalışma saatlerinize göre beslenme uzmanından destek alarak, hangi saatlerde hangi atıştırmalıkların alınabileceği ve alınacak besin değerleriyle ilgili doğru uygulamalar daha faydalı olacaktır.

Cevap Bırakın