Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 1

Diyet İçin Ön Çalışma;

Kısaca diyet Fazla kilolardan kurtulabilmek amacı ile yeme ve içme konusunda uygulanan program çerçevesinde fazla yağların yakılarak vücudun olması gereken ideal kilosuna geri dönmesi işlevidir.

Diyete başlamadan önce durum tespiti yapılmalı boy uzunluğunuzun son iki hanesine göre ne kadar fazla kilo olduğu tespit edilmeli bu sayede öncelikle kaç kilo vermeniz gerektiği konusunda bir hedef tayini yapılmalıdır. Örneğin boyunuz 170 cm, kilonuz ise 89 kğ olduğunu düşünelim. boyun son iki hanesi 70 olduğuna göre ideal kilonuz 70 kğ dır. Genellikle doktorlar kilonuzun boyunuzun son iki hanesine göre +5 ve -5 olmasının ideal bir durum olduğu görüşündedirler. Yani işlevsel olarak göstermemiz gerekirse 89 (kilonuz) – 70 (boyun son iki hanesi) = 19 (Fazla kilonuz). Referans aralığınız ise 65 ile 75 kğ arasıdır. Bu tespit yapıldıktan sonra haftalık veya aylık ne kadar kilo vermelisiniz bunun kararı verildikten sonra diyete başlanmalıdır. Diğer bir konu ise kan grubunuza uygun diyet tercihi yapılmalısınız. Kan grubu ne alaka demeyin. Her kan grubunun kendine has yemesi gerektiği ve az yemesi gerektiği konusunda uzmanların uyarısı var. Örneğin Arh+ kan grubu ekmeği ve eti çok yememelidir. Çünkü bu gıdalar bu grupta olan kişilere hazım konusunda ağırlık vermektedir. Orh+ kan gurubu ise etçildir.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Diyet yaparken öncelikle kararlı olmalısınız. İdeal kilonuza ulaşıncaya kadar bu kararlılığınız devam etmeli, yağlı yemeklerden şiddetle kaçınılmalı daha çok lif ve protein ağırlıklı yemekler tercih edilmesiniz. Bakliyat tarzı az yağlı sulu yemekler, yağsız ızgarada pişirilmiş tavukgöğsü, yoğurt, haşlanmış yumurta ve bol salata, ara atıştırmalık olarak meyve çeşitleri ama 1 veya en fazla 2 tane olmak şartı ile… Bu gıdalar diyet programlarının vazgeçilmezidir. Böylece hem kendinizi tok tutmuş olursunuz, hem de diyetin sıkıcı yönüyle karşılaşmamış olursunuz. Öncelikle size tavsiyem eş dost ve akraba ziyaretlerinde çok dikkatli olunmalıdır. En güzel yemeklerin pişirildiği ve yemek konusunda en fazla ısrarın yapıldığı ortamlar bu mekânlar olduğundan bu konuda ki sosyalliğinize biraz ara vermeniz sizin açınızdan daha olumlu olacaktır. Spor yapmayı sakın ihmal etmeyin. Yağ yıkımı en çok sporla başarılabilir. Spor olmadan sadece yeme ve içmeye dikkat etmeniz yeterli değildir. Yağların en fazla yakıldığı an vücudun hareket halinde olduğu zamanlardır.

Bir Yanıt Bırakın