Diyet Yaparken Kabızlık Nasıl Önlenir?

Diyet Yaparken Kabızlık Nasıl Önlenir?

BAKLAGİLLERDEN KORKMAYIN

Kabızlık sorunu yaşayan bir birey baklagiller tüketmekten korkmamalıdır çünkü baklagillerin içinde bulunan lif sayesinde bağırsaklardaki kasılmalar gevşeyecek ve boşaltım rahat bir şekilde sağlanacaktır fakat çok fazla tüketilmesi sorunları da beraberinde getirir.

Diyet Yaparken Kabızlık Nasıl Önlenir? 1

BOL BOL MEYVE SEBZE TÜKETİN

Özellikle yemeklerden yaklaşık yarım saat bir sonra ara öğün olarak meyve tabağı hazırlayın kendinize meyve tabağınızda mutlaka muz şeftali ve havuç besinleri yerine kayısı incir besinleri en azından olmalıdır. Meyve yemek sıktıysa sizi patatesi az miktarda olmak şartıyla patates salatası veyahut yoğurt biraz bol kullanarak Rus salatası hazırlanıp tüketilmelidir.

YAĞ TÜKETMEK SAKINCALI MIDIR?

Diyet yaparken yemek ve salata tüketilirken katı yağlar ve yemeklerde kullandığınız margarin yerine sıvı zeytinyağı ya da mısır yağı kullanmanız faydanıza olacaktır. Yağ az tüketildiği takdirde faydalıdır çünkü hem sindirim sistemindeki kasılma ve sürtünmeleri en aza indirirken boşaltım olayındaki zorluğu da en aza indirmiş olur bir faydası daha az miktarda tüketilen sıvı yağ gün içerisinde atladığınız öğünde almanız gereken kalori açığını kapatarak diyetinizi devamlı hale getirmiş olur. Bu arada doymuş yağdan yani birden çok kullanılmış, hayvan yağından ve hazır yiyecek, ürün yağlarından uzak durunuz.

SIVI TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN

Uzmanlar su tüketimi konusunda günde en az iki litre dese de bu kişiden kişiye değişir fakat en azından iki litreye yakın tüketmek hem sizin iştahınızı keser hem de sindirimi düzenler çünkü bağırsakların Yüzde sekseni sudur. Bunun ile birlikte su ihtiyacını karşılayamayan bağırsak beyindeki sudan kullanır ve bu da kabız sorunu olan kişiye kalıcı bir rahatsızlık verebilir. Gazlı içeceklerden uzak durun çünkü içinde bulunan gaz, boşaltımı zorlaştırdığı gibi midenizin şişmesine ve sizi halsizlik ve hazımsızlık gibi sorunlara da götürür.

ÇAY, KAHVE ZARARLI MI?

Uzmanlar bu iki sıvıyı almamanız gerektiğini söylese de tam olarak almamak çok bir şey değiştirmez aksine gündelik kahvaltınız da diyet tabağınızın yanında bir çay bardağı kadar çay tüketmeniz içindeki kafein ile boşaltım ihtiyacınızı gidermenize yardımcı olur çünkü az miktarda kafein bu sadece çayda bulunan kafein için geçerlidir bağırsaktaki kolonları uyararak hem hazımsızlık Sorununa hem de kabızlık sorununa el atmış olur. Fakat fazla tüketildiği takdirde sorunların daha da artmasına neden olur.

LAVABODA FAZLA ZAMAN GEÇİRMEYİN

Lavaboda kabız iken fazla zaman geçirmek ve ıkınmak sorunları daha da artırabilir çünkü kabız bir birey fazla zorlandığı takdirde daha kötü durum olan basur hastalığına tutulabilir ve sonucu tıbbi operasyon ile sonuçlanabilir.

Bir Yanıt Bırakın