Diyet Yaparken Nasıl İradeli Olunur?

Diyet Yaparken Nasıl İradeli Olunur

Diyet yapmak için öncelikle bir gereklilik ya da zorunluluk durumu doğmalıdır. Zorunlu olan durumlarda bireyin sağlığı söz konusu olduğu için yapılacak diyetin niteliği ve diyet sürecindeki karşılaşılan durumların iyi gözlemlenmesi gerekir. Özellikle sağlık durumları dolayısıyla kilo vermesi gereken bireyleri diyetin başarıya ulaşması ve gidişatı için kendi gayretleri son derece önemlidir. Diyetin amacına göre süreci ve zorlukları da değişebilmektedir. Ağır ve uzun süren diyet dönemlerinde kişilerin dirayetinin kırılması ve diyetin bozulması ya da bırakılması durumu o güne kadar yapılan tüm programın boşa gitmesine ve kişinin sağlığının daha da bozulmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden kişilerin diyete başlamadan önce ruhen ve bedenen diyetin getireceği zorluklara hazır olması gereklidir. İrade sahibi kişiler olarak bu işe başlamalı ve diyete son verene kadar da yüksek motivasyon ile devam etmelidirler.

 

Diyette Hedef Koymanın Önemi

Her diyette mutlaka bir hedef olmalıdır. Bu hedef diyetin sürecine göre ara hedeflerle desteklenmelidir. Kilo vermek için diyet uygulayan bir kişi 90 kilo ile diyete başlıyor ve hedefi 9 ayda 30 kilo vermek ise ara hedefler her ay 4 kilo vermek olarak koyulabilir, diyeti takiben her ay yapacağı kilo ölçümlerinde 4 kilo verilip verilmediği kontrol edilerek tutan hedefler için kişi kendini ödüllendirmelidir. 9 ay sonrasında hedef kilo olan 60 kiloya ulaşan bir kişi bu başarısını kutlamaya yönelik yapacağı küçük bir tatil hedefler arasında olabilir.

Kişinin koyacağı hedefler arasında kilo kaybı yerine beden ölçüsünün düşmesi de olabilir. Diyet başlangıcında 48 beden olan bir kişi her ay bir beden incelme hedefi koyarak diyet bitiminde ise 38 bedene inmeyi başardığında çok istediği bir elbiseyi alarak motivasyonunu artırabilir. Bu hedef tersten de uygulanarak kişi düşmek istediği bedene ait bir pantolonu önceden satın alıp o pantolonu giyene kadar diyete sıkı şekilde devam etmek için moral alabilir.

Diyette Son Dönemler Daha Önemli

Diyetini başarı ile devam ettiren ve ara hedeflerini tutturan kişilerde genelde süresin son 1 ay ya da 1,5 ayında kendine olan güvenin artması ve iradenin artması sebebiyle diyeti erken bırakma ya da bozma durumları olabilmektedir. Diyet bırakmak da başlamak gibi bedenen hazır olmayı gerektiren bir durumdur ve bir anda bırakılması sindirim sistemini olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu yüzden özellikle diyetin son aşamalarında irade yüksek tutulmalı ve doğacak kötü sonuçlar düşünülerek azimle devam edilmelidir.

 

Cevap Bırakın