Diyete Nasıl Adapte Olunur?

Sağlıklı beslenme ve fit bir vücuda sahip olmak günümüzde insanların en çok isteyecekleri durumlardan birisi haline geldi. Yoğun iş hayatı, şehir yaşantısı ve tempo yüzünden yaşam tarzımızı değiştirmek, alışkanlıklarımızı değiştirmek ve yeni alışkanlıklar elde etmek çok zor bir iş. Peki, fit olmak, sağlıklı beslenmek ve gerçek bir diyet programına girdikten sonra bu programı hayatımızın içine yerleştirerek ona adapte olmak için ne yapmalıyız?

Diyete Nasıl Adapte Olunur? 1

Motivasyon

Öncelikle diyetinize adapte olmanız ve onu devam etmeniz için en önemli şartlardan bir tanesi kendinizi motive etmeniz. Bunun birçok yöntemi olmakla birlikte başlıca yapılacaklar arasında elde etmek istediğiniz vücut yapısına veya düşmek istediğiniz kiloya sahip bir kişinin fotoğrafını görebileceğiz bir yere koymak ve her gün ona bakmak güne motive başlamanıza yardımcı olur. Bilmelisiniz ki diyete başlarken bir amacınız ve isteğiniz vardı. Bunun doğrultusunda elinizden geleni yapmalı ve moralinizin bozulduğu her an bu işe neden başladığınızı hatırlamalısınız.

Yavaş yavaş değiştirin

Diyete ilk başladığınız dönemlerde tüm yeme alışkanlıkları değiştirmeniz gerçekten zor ve imkansıza yakındır. Bunun yeni bir yaşam tarzı olduğunu ve bir günde eski alışkanlıklarınızı değiştiremeyeceğinizi bilmeniz lazım. Örnek vermek gerekirse diyete girmeden önce ekmek, tatlı ve gazlı içecekler tüketen bir insansanız öncelikle ilk hafta sadece tatlı tüketimini bırakın. Yedinci günün sonunda diğer alışkanlıklarınızı birden bırakmadığınız için buna alışmanız daha kolay olduğunu göreceksiniz. Bir sonraki hafta tatlının yanında ekmeği de bırakarak bir hafta da bu şekilde deneyin. İki hafta içerisinde hem tatlıyı hemde ekmeği yavaş yavaş bırakmak diyetinizdeki adapte sürecini kısaltacaktır.

 Kendinize partner bulun

Yaşam tarzınızı tek başına değiştirmeye çalışmak gerçekten zor ve yorucu bir iştir. Tek başına yeni bir beslenme düzenine başlamak, eğer çalışıyorsanız öğle yemeklerinde arkadaşlarınızın yanında sizi zorlucak ve bıktıracak bir hale gelebilir. Özellikle sürekli görüştüğünüz çevreden sizin gibi fit ve sağlıklı bir yaşam sürmeye karar vermiş bir arkadaşınızı bulmanız yalnız kalmamanızı sağlıcaktır. Aynı zamanda diyete devam etmeye zorlandığınız ve motivasyonunuzun kırıldığı dönemlerde birbirinize destek olarak diyetinize daha adapte olmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenme ve fit olmak herkesin istediği ama iş diyet yapmaya gelince pek çok insanın hemen yıldığı,vazgeçtiği veya bir kaç gün uygulayıp daha sonra bıraktığı bir durumdur. Sizde diyetinizi uygularken bu tarz küçük ipuçlarına dikkat ederek daha kolay verimli bir diyet süreci geçirebilir, hayatınıza kabul ettirmeye çalıştığınız yeni yaşam şeklinize daha kolay adapte olabilirsiniz.

 

Bir Yanıt Bırakın