Diyete Nasıl Karar Verilir?

Diyete Nasıl Karar Verilir?

Diyete karar vermek için geçerli birçok seçenek vardır. Zorunlu ya da keyfi olarak diyet yapmak bunlardan ikisidir. Sağlık sebepleri dolayısıyla yapılan diyetler de mevcuttur. Bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar nedeniyle diyet zorunlu bir hale gelir. Önemli olan burada diyete karar verip harekete geçmektir. Hem fiziki hem de ruhsal olarak karar verilmesi ve uyulması gerekir.

Fazla kilolardan kurtulmak için diyet yapmaya karar verilebilir. Fazla kilo sebebiyle istenilen gibi hareket edilemez ve hareket kısıtlaması ise hayatı kalitesiz yaşama şikayeti ile kişiyi rahatsız eder. Bu şikayetten kurtulmak için diyete başlanır. Sadece başlamanın yetersiz kalacağı aynı şekilde devam edilmesi gereken planlı ve programlı olması gerekir. Mevcut ya da olması muhtemel hastalıklar sebebiyle diyet yapılması zorunlu olabilir. Doktor tavsiyesi eşliğinde düzenlenen diyete uyulması gerekmektedir.

Bu sebeplerden hangisi olursa olsun öncelikle kişinin kendisi karar vermeli ve diyeti istemelidir. Kişinin kendisinden sonra da çevre faktörü çok önemlidir. Çevrenizde ki kişilerin de sizin bu kararınıza saygı duymaları gerekmektedir. Sadece saygı duymakla olmaz destek olmalı ve motivasyonunuzun düşmemesi için yanınızda olmaları gerekmektedir.

Diyete karar verme aşamasında yalnız olma fikri kısa sürede vazgeçmenize sebep oluyorsa birçok sosyal ağda diyet grupları mevcuttur. Bu gruplar ile uzun süreli ve destekli olarak diyet yapmanız mümkün olur. Yeni diyet türlerinin öğrenileceği toplu halde yapılacağı için hırslanılıp motivasyonun artacağı sonuç gözle görülür bir biçime gelince de mutluluk ve azimle devam etme kararlarının daha çok görüldüğü saptanmıştır.

Kişi kendi ile ilgili kararlarda ne kadar çok çevrenin etkisinde kalsa da öncelikle kendini inandırmalı ve kararı kendisi için vermelidir. İlk deneme de vazgeçilen diyet ile genel bir karar verme durumuna hatasına düşülmemeli zamanla tekrarlanarak en uygun zaman ve ruhsal mod ile doğru zamanda kesin diyet ile çözüm bulunması mümkündür. Kişi öncelikle neden diyet yapmak istediğini kendisine anlatmalı ve bunu kabul ettirmelidir. İster düşünsel isterse yazarak birçok madde ile diyete neden başlanmalı sorusu sorulmalı. İkinci soru ise diyet ile ne başaracağı olmalıdır. Bu sorulara samimiyetle cevap verildikçe gereklilik ortaya çıkacak ve azimli olarak karar verilecektir. Üçüncü soru ise diyet ile hayatında neler değişeceği olmalı. Dördüncü soru ise diyete başlamazsa ne tür şikayetlerle boğuşmak durumunda kalacağı olmalıdır. Kişi kendi ile yapacağı soru cevap şeklinde ki bu yöntem ile mantıklı bir karar alarak yoluna devam edecek ve diyet ile daha sağlıklı ve dengeli beslenme yöntemini seçmiş olacaktır.

 

Cevap Bırakın