Diyete Nasıl Motive Olunur?

Diyete Nasıl Motive Olunur?

Diğer her şeyde olduğu gibi diyette de motivasyon büyük bir rol oynar. Diyette olduğu zaman kişiler özellikle şeker krizi veya birden ortaya çıkan açlık krizi gibi durumlarda sabretmekte ve dayanmakta zorlanmaktadırlar. Bunun en büyük nedeni isteklendirme eksikliğidir. Diyetten önce bir hedef belirlersiniz ve bu hedefe ulaşmak için elinizden geleni yaparsınız. Hayalinizdeki kiloya ve yağ oranına düşmek için bu kadar çabalamanıza rağmen sadece isteklendirme eksikliğinden ve bundan dolayı diyet programına uymamaktan diyette sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda kendinizi motive etmek için aynı sizin gibi kendine hedefler koymuş insanların hikâyelerini ister internetten ister televizyondan öğrenebilirsiniz. Bu sizi kendi hedefinize ulaşma yolunda motive eder. Anlık şeker ve açlık krizi gibi durumlarda sakinleşmeye çalışın sevdiğiniz bir müziği açın ve kendinizi istediğiniz kiloya ve istediğiniz vücuda sahip olmuş bir şekilde hayal edin. Bu sizin motivasyonunuzu artırır ve diyet programınıza sadık kalmanızı sağlar.

Diyette bilindiği gibi şekerli yiyecek ve içecek tüketme gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak diyelim iki aylık bir diyettesiniz ve 8 kilo vermeyi amaçladınız. İlk hafta biraz zorlandınız ama canınız şeker istemedi. İkinci hafta da bir sorun yaşamadıysanız üçüncü hafta kendinizi ödüllendirmek için o haftadaki bir öğünde fazla aşırıya kaçmamak kaydıyla tatlı veya şekerli içecek içebilirsiniz. Böylece motivasyonunuz artar ve diyetinizdeki verim artar. Buna diyet uzmanları chat meal yani kaçamak öğün diyorlar. Bazı uzmanlar chat day yani diyette bir günü istediğiniz besinlerle beslenebileceğinizi savunurlar tabi bunu 15 günde sadece bir gün yapmanızı söylerler. Açıkçası bu çok da doğru bir şey değildir. Birden bire tüm gün şekerli yiyecek ve içecekler ve kızartmalar yemek sizi ilerideki birkaç günde diyetinizi sıkıntıya düşürebilir. Bundan dolayı 10 veya 15 günde bir, bir öğünü kaçamak olarak yapmanızı tavsiye edebilirim, tabi eğer canınız çok şekerleme tarzı yiyecek veya içecekler çekiyorsa. Fazla şeker sevmeyen bir insansanız bu sizin için artı bir özellik çünkü chat meal veya chat day yapmaya ihtiyaç duymazsınız.

Diyete Nasıl Sadık Kalınır?

Diyet denince akla açlık yorgunluk gibi olumsuz düşünceler gelebilir. Ancak yaptığınız diyet aslında bir beslenme alışkanlığıdır. Çünkü aslında bunu bir diyet olarak değil bir alışkanlık olarak benimsemeniz sizin için çok daha verimli olur. Hayatınız boyunca hiç şeker yememek belki imkânsız gelebilir. Ancak haftada bir gün şeker yeme günü yaparak diyetten sonra bile alışkanlığınızı bozmamış olup fazla şeker tüketiminden kurtulabilirsiniz. Bu da sizi ideal kilonuzdan dışarı çıkmanıza engel olur ve hiçbir sağlık veya kilo probleminiz olmadan yaşamınıza devam edebileceğiniz anlamına gelir. İşte bundan dolayı diyeti bir işkence olarak görmemelisiniz sağlıklı yaşamın ve ideal kilonuzda kalmanın formülü olarak da düşünebilirsiniz.

Cevap Bırakın