Diyete Nasıl Sadık Kalınır?

Diyete Nasıl Sadık Kalınır?

  Motivasyon başlangıçların kaynağıdır. Kaynaksız bir başlangıç, hazırlıksız ve özensizce bir yolculuğa çıkmaya benzer. Her şeyi hesap ederek, gerekli iradeye hakim olunduğu an, doğru anın ta kendisidir ve uzun süredir bekletilen diyet için en uygun zamandır. Motivasyon işin en zor kısmıdır, yeterli gücü ilk birkaç günde olması gerektiğinden daha yoğun yaşamak belki de kalan günler de bu isteği kilolardan önce eritmeye sebep olur. Denge her anlamda devreye girmeyi bekler çoğu başlangıçlarda. Bunun farkına varmak ise zaman alır ve fark edildiğinde iş işten çoktan geçmiştir. Hazırlık bu sürecin en önemli aşama özelliğini işte burada kazanır. Motive olmak, hazırlanmak ve sadık kalabilmek.

Diyete Nasıl Sadık Kalınır? 1

Yemek yemeyi ihtiyaçtan öte, zevk ve keyif verdiği için yaşama dahil etmek, getireceği dezavantajları da kabullenmektir. Bilinci kullanmadan, sadece yemek için yemek, onlarca kilonun davetiyesini topluca kabul etmek ve bu davetlerin her birine iştirak etmekten farksızdır. Bu kadar yemeğe bağımlı iken kilo vermek, hiç denemeden bir dağa tırmanmaya çalışmak gibidir. Meşakkatli, engebeli ve yorucu. Beyin gücü, tahminlerin çok ötesinde harikalara açık ancak bu konuda çok az kullanılan bir organdır yazık ki. Telkin ile adaptasyonun en basit yolu buradan geçer. Beyne iletilen kararlı telkinler bedeni kontrol altına almada büyük yardımcı görevini üstlenirken, iradenin bozulmadan dimdik tutulması hedeflenen süreyi olabildiğince uzatır. Yemek yemenin yaşam boyunca kendini tekrarladığını, sonunun gelmediğini düşünmek alt yardımcı görevi görebilir. Bugün alınan kararların yarın da geçerliliğini koruyabilmesi için yemekten zevk almaya değil ihtiyaç boyutuna odaklanılmalı. Pek ala kilo verme sürecinde yenilen besinlerle de mutluluk duyulabilir yeter ki onu farklı bir gözle ve damakla hissetme noktasına ulaşılabilinmiş olsun. Kilo verme aşamasında motive edici farklı kollara asılmak direnç için de artıdır. Fazla kiloların rahatsızlığı her ne kadar bilinse de bu karara ulaşmaya sebebiyet veren bir fotoğraf buzdolabında, hemen göz önünde bulundurulabilir. Diğer yanına hedeflenen kiloya ait yine bir fotoğrafı iliştirmek iradenin sık, sık törpülenmesi adına etkili bir hamle olacaktır.

Bedenin alışık olmadığı bu süreçte beklenenin tersine her şey çok yavaş da ilerleyebilir. Her hafta tartı da istenilen kilo kaybı, zamanla azalmaya yüz tutacaktır ki bu oldukça normaldir. İlk başlarda daha fazla kilo kaybı yaşamak bunun aynı oranda devam edeceği anlamına gelmez. Mühim olan her bir kilo kaybını sağlıklı bir döngüde yaşarken, uzun vadede bunu iradeyle desteklemektir.

 

Bir Yanıt Bırakın