Diyetisyen Nasıl Diyet Verilir?

Diyetisyen Nasıl Diyet Verilir

Diyet birçok kişinin kullandığı belirli zamanlarda daha yoğunluk gösterdiği bir durumdur. İnsanlar genel olarak kilo vermek için diyet yapmak istemektedir. Bunun nedeni görüntülerinin kötü olduğunu düşünmeleri, yaz aylarının yaklaşması ile daha fit ve güzel bir görüntüye sahip olma isteği ve artık kilonun daha da artarak obeziteye dönüşmesi ile sağlık sorunlarının baş göstermesidir. Bunun dışında birde bazı insanlar ne yesem kilo alamıyorum diyerek kilo almak için diyet yapmaktadır. Elbette ki bu insanların çoğu daha sağlıklı ve bilgisi daha iyi olan diyetisyenlere giderek kendileri için liste hazırlamasını istemektedir.

Diyetisyen diyet hazırlamadan önce

Diyetisyenler doktorluk eğitimleri olmadığı için kişinin ilk önce neden fazla kilo aldığı ya da neden kilo alamadığını anlaması için kan sonuçları ile tahlil yapması gerekir. Ancak doktor olmadığından bunu yapamaz ancak dahiliyeden sonra alınan sonuçlarla gidilmesi ile sorun yaşanmamaktadır.

Açlık, tokluk glikozu, insanın öğün önce ve sonrasındaki kan şekeri değeri olarak nitelendirilip, diyabet hastalığı olup olmadığına bakar.

Toplam kolesterol, trigliserid, HDL, LDL değerleri ile kandaki yağ miktarı anlaşılır ve diyet programı hazırlarken bu sonuçlara göre belirler.

ALT ve AST, karaciğerin yağlanıp yağlanmadığı hakkında bilgi verir. Bu sonuçlara göre ya karaciğer koruyucu ürünler verilir ya da sonuçlara göre beslenme programı düzenlenir.

Serbest T3, Serbest T4 ve TSH, değerleri ile kişinin metabolizması hakkında bilgi veren hormon testidir.

Keratin, ürik asit, bilirubin ile böbreğin süzme düzeyine bakılır. Sonuçlarına göre yeterli bir program düzenlenir.

Fe, hemoglobin, hemogram ve B12 testleri ile kişinin demir eksikliği, kan değerleri ve kansızlık durumuna bakılır. Bunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılmaya çalışılır.

Kortizol ve insülin, hormon testi olup kişiye diyet konusunda baskı yapıldığında verilecek tepkinin düzeyi anlaşılır.

Bunların her birine bakılarak kişinin rahatsızlıktan dolayımı sorun yaşandığı ya da nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği bilgisi sağlanması hakkında bilgi sağlanarak diyet programı düzenlerler.

Örnek diyetisyen beslenme programı

Kesinlikle tüketilmemesi gereken ürünleri arasında diyetisyenin belirtiği kızartma yiyecekler, sucuk, sosis, salam, pastırma, tereyağı, iç yağ, kuyruk yağı ve margarin olmaktadır.

Sabah kahvaltı öncesi limonlu su tüketilmeli ardından kahvaltıda peynir çeşitlerinden birinden sadece 1 dilim, bol yeşillik, şekersiz çay ya da kahve, haşlanmış 1 adet yumurta, bir kaç zeytin olmalı, ara öğünde yeşil çay, öğle yemeğinde bir tabak sebze yemeği, 200 gram yoğurt ve bir dilim tahıllı ekmek yer almalı, ara öğünde 1 adet meyve ve yanında mate çayı, akşam yemeği için 1 porsiyon ızgara et, bir kase salata ve 2 dilim ekmek olmalıdır.

 

 

Cevap Bırakın