Diyetisyenin Görevi Nedir?

Diyetisyenin Görevi Nedir?

Günümüz dünyasında insanların fastfood tüketimine çok sık yönelmesi ile ciddi kilo problemleri gündeme gelmektedir. Obezite yaş sınırı her geçen gün düşmekte ve çocukların dahi aşırı kilo almasına neden olmaktadır. Fazla kilolardan kurtulmak için birkaç farklı yöntem söz konusudur. Spor yaparak kilo vermek ve sıkılaşmak tercih edilenler arasındadır. Farklı cerrahi müdahale yöntemleri ile birlikte vücuttan yağ alımları gerçekleşmektedir. En sık başvurulan yöntem ise diyet yapmaktır. Bu noktada, uzman bir kişi olan diyetisyene başvurulması gerekmektedir.

 Diyetisyenin Temel Görevi Tam Olarak Nedir?

İlk olarak kendisine danışan hastalarının kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Hastanın sağlık standartlarının yükseltilmesi ve iyileştirilmesi için kilo kaybına yardım etmektedir. Fiziksel yardım bu noktada ön plandadır.

Diyetleri kişiye özel uygulamak ve besin değerlerini dengeli oluşturmak diyetisyenin görevidir. Tüketilecek besinlerin yeterli ve dengeli olmasını diyetisyen sağlamaktadır. Her besin grubundan hastanın ihtiyacı kadarını belirlemelidir. Karbonhidrat ve yağdan uzak tutarak protein ağırlıklı beslenmesini sağlamalıdır.

Diyetisyen Tarafından Diyet Listesinin Hazırlanması ve Denetlenmesi  

Hastanın tüketeceği yemek listesini hazırlamak diyetisyenin görevidir. Yemek listelerinin düzenli şekilde oluşturulması ve her öğünün detaylıca belirtilmesi gerekmektedir. Protein içerikli besinlerin daha çok tüketilmesinin sağlanması ve sebzeye yönlendirilme yapılması gerekmektedir.

Diyetisyenin bir diğer görevi, hastanın verdiği diyet listesine uygun hareket edip etmediğini denetlemesidir. Diyet listesine bağlı kalınıp kalınmadığını denetlemekle yükümlüdür. Hastanın diyet listesine uymadığı zamanlarda iletişime geçerek nedenleri öğrenmeli ve buna yönelik adım atmalıdır.

 Diyetisyen ve Danışan Arasındaki İlişki

Hastanın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da düzeltilmesi açısından diyetisyenin yardımcı olması gerekmektedir. Ciddi bir problem gördüğünde psikolog veya psikiyatra yönlendirilmesi doğru bir adım olacaktır.

Hastanın vazgeçmekte sıkıntı çektiği bir yiyeceğin muadilini önermek ve yardımcı olmak da diyetisyenin görevlerinden biridir. Çikolata tüketimi fazla olan bir hastaya kuru meyvelerin önerilmesi gibi pratik çözümler yaratması gerekmektedir.

Cevap Bırakın