Diyetisyenin Hizmet Alanı Nedir?

Diyetisyenin Hizmet Alanı Nedir? Diyetisyen, en az dört yıllık eğitim ve öğretim veren sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik programlarını tamamlayarak “Diyetisyen” unvanını hak eden uzman sağlık personelini ifade eder. Diyetisyen olabilmek için fen bilimleri alanında başarılı olmak gerekir. İnsanı esas alan bir meslek olduğu için iletişim ve algı becerisini de gerektirir. Diyetisyen, kişilerin sağlık ve hastalık durumlarına, vücut oranlarının belirlenmesine, tahlillerine bakarak besin gereksinimlerini belirleyen ve diyet tedavilerini sağlayan sağlık uzmanıdır. Diğer bir ifade ile kişilerin kendi lehleri için ne şekilde beslenmesi gerektiğine karar verirler. Beslenme ve diyet programı ile bireylerin yaşam kalitesini arttırmayı ve ileride oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçebilmeyi amaçlarlar.

Diyetisyenin Hizmet Alanı Nedir?

Diyetisyenin Hizmet Alanı Nedir?

 Diyetisyenlerin Görevleri

Diyetisyenlerin görevleri arasında, danışanların sağlık durumlarını ve gereksinimlerini değerlendirmek, kişiye özgü diyet listesi hazırlamak, danışanları besin seçimi konusunda bilgilendirmek, kişilere sağlıklı bir beslenme alışkanlığının nasıl olabileceğini öğretmek, yaşam kalitesini arttırmak konusunda toplum üyelerine bilgi vermek, düşük kalorili ve sağlıklı diyet ürünleri geliştirmek, tıbbi konularda bilgi sağlamak amacı ile araştırmalar gerçekleştirmek, yemekhanelerde kullanılmak üzere sağlıklı bir diyet listesi oluşturmak gibi görevler vardır.

 Diyetisyenlerin Diğer Meslek Gruplarıyla İlişkisi

Diyetisyenlerin en çok birlikte çalıştığı meslek grubu doktorlardır. Aşırı kilolu hastaların fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hastanın hareket düzeyini artırmak amacı ile fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarından yardım alabilirler. Bir diğer yardım aldıkları uzmanlar ise eczacılardır. Diyet tedavisi için kullanılan ilaçlar, gıda ve vitamin takviyeleri gibi ilaçlar için eczacıların bilgisine başvururlar.

 Diyetisyenlerin Hizmet Verebileceği Merkezler

Günümüz şartlarına bakıldığında diyetisyenlik işsiz kalma ihtimali en düşük olan meslek grupları arasındadır. Bu mesleği yapacak kişiler devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde, spor salonlarında, sağlık merkezlerinde, güzellik merkezlerinde, yataklı tedavi merkezlerinde çalışma imkânı bulabilirler. Bunların dışında kendi özel ofisini açıp çalışmaya başlayabilirler. Eğitmen veya öğretmen olarak üniversitelerde veya diğer eğitim kurumlarında çalışabilirler. Beslenme eğitimcisi olarak böyle bir hizmet veren eğitim kurumlarında, klinik diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında ve besin üretimi yapan diğer kuruluşlarda görev yapabilirler. Sağlık kurumlarının ve şirketlerin yemekhanelerinde kullanılmak üzere sağlıklı yemek listesi oluştururlar.

Cevap Bırakın