Diyetisyenlik Bölümü Kaç Yıl Okunur?

Diyetisyenlik Bölümü Kaç Yıl Okunur? Çağımızda birçok insan sağlıklı yaşamak ve sağlıklı diyet yapabilmek için diyetisyenlere başvurmaktadır. Diyetisyenler ise doğru ve dengeli beslenme konusunda kişilere hizmet veren kimselerdir.

Diyetisyenlik Bölümü Kaç Yıl Okunur?

Diyetisyenlik Bölümü Kaç Yıl Okunur?

Diyetisyenlik Bölümü Kaç Yıl Okunur?

Nasıl Diyetisyen Olunur Ve Eğitim Süreleri Nedir?

Diyetisyen olmak için sağlık bilimleri fakültelerinden veya yüksekokullarından 4 yıllık eğitim almak gereklidir. Bu eğitimler 2 aşamalı olup 1. aşaması tıp ve beslenme bilimleri iken 2. aşaması tamamen uygulamadır. Bunların yanı sıra öğrencilere temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, psikoloji, sosyoloji, istatistik, beslenme biyokimyası, mikrobiyoloji, besin bilimi, fizyoloji, anatomi dersleri de verilmektedir. Biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi verilen dersler arasında olduğundan bu bölümü okuyacak kişilerin doğa bilimine ilgisi olması gerekmektedir.

Öğrenciler 3. sınıfın sonunda yani yaz döneminde ilgili sağlık kuruluşlarında süreli olarak 6 hafta staj yaparlar. 4. sınıfta ise yine çeşitli sağlık kuruluşları veya hastanelerde süreli olarak 1 yıl staj yaparlar. Derslerini ve uygulamalarını başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler ‘diyetisyen’ unvanıyla mezun olurlar. Diyetisyenler insanlarla iyi ilişkiler kurmalı ve yaptıkları işte sabırlı olmalıdırlar.

Çalışma Alanları Nelerdir?

Diyetisyen adayları çeşitli birçok kurumda farklı statüde görev alabilirler. Bu yüzden çalışma alanları oldukça geniştir. Gerek kamu alanında gerek özel sektörde görev alabilirler. Kısaca çalışma alanları şöyledir;

-Sağlık kuruluşları veya hastanelerde diyetisyen olarak çalışabilirler

-Yataklı kuruluşlarda diyetisyen olarak çalışabilirler

-Fabrikalarda, büyük otellerde veya ilgili firmalarda beslenme uzmanı olarak çalışabilirler

-Özel eğitim kurumlarında beslenme eğitimcisi olarak çalışabilirler

-Özel veya kamuya ait kliniklerde diyetisyen olarak çalışabilirler

Ayrıca yeni gelişim gösteren güzellik merkezlerinin kozmetik bölümlerinde ve spor merkezlerinde de görev almaktadırlar. Bunların yanı sıra kamu sektöründe çalışmak isteyen diyetisyen adayları kamu personeli seçme sınavına girmeli ve aldıkları puan türüyle atamaları yapılmaktadır.

Cevap Bırakın