Diyette Ekmeğin Yeri Ve Önemi Nedir?

Diyette Ekmeğin Yeri Ve Önemi Nedir?

Diyet kökü Arapça olan bir kelimedir. Tarihte ise ilk diyet yapan milattan önce binli yıllarda İngiliz bir kral tarafından savaşta fazla kilolarından kurtulmak için yapıldığı söylenir. O günden bu güne diyet insanların kilolarından kurtulmak için en çok başvurduğu yöntem olmuştur. Diyet yapmak kimi zaman sağlığına kavuşmak için yapılır, kimi zaman güzel görünmek için, kimi zaman form tutmak, kimi zaman ise hobi olarak yapılır.

 DİYET YAPARKEN EKMEĞE DİKKAT EDİLMELİ

Diyet yaparken mutlaka yağlı ekmeklerden uzak durulmalı ve fazlaca ekmek tüketiminden kaçınılmalıdır. Ekmek tüketiminde kepekli ekmek tercih edilmelidir. Türklerin geleneksel sofralarında çeşit çok fazladır. Fazla çeşit olması yemeklerde ki zenginlik diyet yapmakta insanları oldukça zorluyor. Çeşit fazla olunca her yöreden yemekler olunca her çeşit ve her yöreden de farklı farklı ekmek tipleri vardır. Ancak diyet yapan bir birey yediği ekmeklere çok dikkat etmeli ve yediği ekmeklerin her zaman bir sınırı olmalıdır. Zayıflama konusunda yiyeceğiniz ekmek zayıflamanıza yardımcı olacağı gibi tam tersi size kiloda aldırabilir. İşte bu yüzden ekmek tercihi ve miktarı diyette çok önemlidir.

 HANGİ TÜR EKMEK TERCİH EDİLMELİDİR

Diyette tercih edilecek ekmek sizin kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ekmek kan şekerini düzenleme özelliğine sahiptir. Ancak her ekmek için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Tercih edilecek ekmekler tam buğday ekmeği olmalıdır. Aldığınız tam buğday ekmeği buğday gibi kokmalıdır. Alacağınız ekmek kesinlikle tatlı ekmek olmamalıdır. Tam buğday ekmeği sert ve koyu renklidir. Yumuşak ekmeklerden uzak durulmalıdır. Bir başka ekmek türü olan çavdar ekmeği tercih edilmelidir. Tam tahıllı ekmekler yine kilo vermenize yardımcı olacak başka bir ekmek türüdür. Ancak bu ekmeklerinde de tüketilirken adedine dikkat edilmelidir.

 

Cevap Bırakın