Diyette Uzak Durulması Gerekenler

Diyette Uzak Durulması Gerekenler

Diyet beslenme şeklinin düzenlenmesi anlamına gelmektedir.

 Beslenme Neden Gereklidir?

Günlük hayatımızın yoğun temposu içerisinde vücudumuzun ihtiyacını ve enerji kaynağını sağlamak için beslenmeye ihtiyacımız vardır. Besinler hayatımızda içeriklerinde yer alan protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller açısından çeşitlilik göstermektedir.

 Beslenmede Protein İçerikli Besinler Ve Önemi Nedir?

Vücut kas sisteminin yenilenmesi ve sağlıklı olması adına elzem önem taşıyan besin değeri proteindir. Proteinler en çok hayvansal ürünler ve kırmızı ette bulunur. Bu besinler; Et, süt süt ürünleri olan peynir, yoğurdun yanı sıra bakla ailesinden fasulye, nohut ve tohum grubunda yer alan badem, kabak çekirdeğinde yüksek oranda bulunmaktadır. Düzenli beslenme programı hazırlayan uzmanlar proteini tokluk hissinden ve kilo verirken kas kaybının olmaması adına listelerinde yüksek oranda dahil etmektedirler. Proteinler; vücudumuzun verdiği reaksiyonla beynimizin oluşturabileceği açlık hissinin azaltılmasında tokluk hissinin çok uzun sağlanmasında önemli faktör olmaktadır.

 Beslenmede Yağlı Şekerli Besinler Ve Önemi

Şeker ve yağ K,A, E, D vitaminleri taşınmasını yaptıkları için vücudumuz ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanında şeker ve yağ oranı yüksek olan gıdaların vücudun ihtiyacı olandan fazla tüketilmesiyle çeşitli zararlara; obezite ve buna bağlı şeker tansiyon kolesterol gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu tür gıdaların vücudun ihtiyacı kadar alınması gerekmektedir. Bitkisel ve hayvansal yağlar, şekerli ve glikoz şerbeti içeren tatlılar bu grupta yer alır.

 Beslenmede Baharatların Önemi

Türk mutfağı özelliğinde yer alan baharat kullanımı özelliğinde sindirimi kolaylaştıran etkisinden dolayı zencefil, zerdeçal önemli yer tutmaktadır. Asya mutfağının vazgeçilmezlerinden olan zencefil ve zerdeçal taze olarak kök halinde veya kurutulmuş toz olarak da temin edilebilmektedirler.

Zencefilin zerdeçal aynı aile bitkisinin verdiği özellikle mide asidine bağlı oluşan yanmanın giderilmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığında, üşüme hissinin giderilmesinde içindeki maddenin verdiği ısıtıcı etki ile vücudun ısınmasını sağlayabilmektedir. Ihlamur gibi bitkiler ile karışık veya sade olarak çay gibi demlenme halinde de kullanılabilmektedir. Bu hem hazımsızlığı giderirken hem de vücudun direncini artırmaktadır. Bağırsakta biriken gazın giderilmesini sağlar.

Cevap Bırakın