Dukan Diyet Nasıl Yapılır?

Dukan Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet konusu sürekli tartışmalara ve değişimlere konu olan sağlıkla ilgili kritik ve önemli konulardandır. Diyet süreci zor ve baş edilmesi irade isteyen bir süreçtir ve kimse hata yapmak ya da boşuna diyet uygulamış olmak istemez. Herkes kendisi için en uygun diyeti arar ve bazen de deneme yanılma yöntemi ile birden fazla diyet uygulamak zorunda kalır. Diyet uygulamadan önce o diyetin baz aldığı mantığı anlamak ve diyetin hedeflerini iyi bilmek gerekir. Diyetler genelde ismi verildiği besinden uzak durmak üzerine ya da ismini aldığı diyeti sık tüketmek üzerine kuruludur. Örnek olarak şeker diyeti, sodyum diyeti gibi zararlı maddelerden uzak durulan diyetler ya da yeşil çay diyeti, lahana diyeti gibi diyette sürekli tüketilecek gıdalardan isim alırlar. Bazı diyetler ise oluşturulan otoriteler tarafından isimlendirilirler. Bunlara örnek olarak da Canan Karatay Diyeti ya da Dukan Diyeti verilebilir.

Dukan Diyet Nasıl Yapılır? 1

Dukan Diyetinin Prensibi

Dukan diyeti Fransa’da beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından hazırlanmış bir diyet programıdır. Prensibinde ise bol protein ve az karbonhidrat vardır. Ana ve ara öğünler bu şekilde düzenlenmiş enerji ihtiyacının ise az karbonhidratla karşılanması hedeflenmiş ve bu yüzden kalori hesabına gerek duyulmamıştır. Çünkü vücuda alınan proteinler ne kadar çok olursa vücutta yakılıp protein haline gelen yağ miktarı da o kadar fazla olacaktır. Dukan diyeti proteine ağırlık veren bir diyet olduğu için genelde et ürünleri, süt ürünleri ve yumurta üzerine porsiyonları oluşturmaktadır. Bu besinlerden herhangi biri değiştirilmek isteniyorsa yine eşdeğer protein içeren başka bir ürün konulmalıdır. Diyetle beraber tanımlanan 100 adet besin çeşidi birbiri ile miktar farklarına dikkat ederek eş değer tutulabilir ancak Dukan diyetinde mutlak suretle protein miktarı diğer besin öğelerinden fazla olmalıdır.

Diyetin Vücut Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Dukan diyeti protein ağırlıklı bir diyet olduğundan ilk günlerde ve ya ilk haftalarda vücutta bazı yan etkilere sebep olabilir. Bunlar baş dönmesi, kusma, ağız kuruluğu,baş ağrısı, kabızlık, ağız kokusu ve halsizlik gibi belirtiler olabilir. Eğer bu belirtiler bir süre sonra geçmiyor ya da çok şiddetli şekilde seyrediyorsa diyete devam edilmemelidir. Ayrıca damak zevki ya da yemek alışkanlıkları gereği diyette yer alan ve izin verilen besinler olarak tanımlanan 100 adet besin maddesinden en az yarısı tüketilmiyorsa diyet zor ve sıkıcı bir hale gelebileceğinden devam edilmemesi hatta mümkün ise hiç bu diyete başlanmaması önerilir.

Bir Yanıt Bırakın