Dukan Diyeti Nedir? Yararları Nelerdir ?

Dukan Diyeti Nedir? Yararları Nelerdir ?

 Dukan diyeti, Doktor Pierre Dukan’ın ‘’Dukan Diyeti Kitabı’nı yayınlaması sonrasında meşhur olan bir diyettir. Beslenme uzmanı olan Pierre Dukan ‘ın diyeti karbonhidratın ve yağın az tüketilmesine dayalı bir diyettir. Diğer diyet listelerinde en büyük farkı protein ağırlıklı olması ve daha çok sağlıklı besinler içermesidir.

 Dukan Diyetinin Yararları Nelerdir ?

-Dukan diyeti, belirtilen yöntemlerle kişilerin kısa sürede zayıflamalarına yardımcı olur.

-Şok bir diyet olduğu için kilo veremeyen ve fazla kiloları kişiler için uygun bir diyettir.

-Yağ tüketimini azaltmayı amaçladığı için vücut sağlığına çok katkısı vardır

 Dukan Diyetinin Aşamaları Nelerdir?

Diyet listesinde bolca peynir, et, yumurta vb. protein içerikli gıdaları bulunur. Dukan diyetinin başlıca uygulamalarından biri de her gün mutlaka 20 dakikalık yürüyüş yapılmasıdır.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşan bir süreçtir.

1.Atak Aşaması

Bu aşama 1 hafta süreyle yapılır. Atak aşamasında bol protein ağırlıklı besinler tüketilir. Bu aşamada yağ tüketilmez. Etler yağsız ızgara usulüyle pişirilir. Günde 20 dakika yürüyüş yapılması gerekmektedir.

Tüketilebilecek Gıdalar:Kırmızı et, derisiz tavuk ve hindi eti, dana ciğeri, taze balık, yulaf kepeği, günde 2 yumurta, az yağlı süt ürünleridir. Yemekleri tatlandırmak için de sirke, baharat, soya sosu ve hardal gibi soslar kullanılabilir.

 2- Seyir Aşaması

Seyir aşamasında kişi fazla kilo verebilir. Yaklaşık 10 kilo vermek isteyen kişi bu aşaması 2 aya yakın yapabilir. Süreç uzun ve zor olduğu için motivasyonu her zaman yüksek tutmak gerekir. Bu aşamada günde 30 dakika yürüyüş yapmak önemlidir.

Seyir aşamasında içinde sebze ve bitkilerin de bulunduğu yaklaşık 1oo yiyecek bulunuyor. Keklik ve sülün eti gibi zor bulunan etler tüketilemediğinden alternatif olarak hindi ve tavuk sıklıkla tüketilmektedir. Bu aşama

Tüketilebilecek gıdalar: Brokoli, enginar, lahana, patlıcan, kuşkonmaz ve salatalık sıkça tüketilmektedir.

 3- Sağlamlaştırma Aşaması

Bu aşamada kişiler istedikleri kiloya ulaştıklarında beslenme alışkanlıklarını değiştiriyorlar. Bu durumu önlemek için yapılan bir diyet aşamasıdır. Verilen her kilo kadar sağlamlaştırma aşaması 10 gün yapılmalıdır.

Tüketilebilecek gıdalar: patates kızartması(hafta 2 gün), ödül olarak ‘’pizza, döner, hamburger, dondurma’’, her gün 1 meyve ve 2 dilim tahıllı ekmek tüketilebilir. Az miktarda da olsa pirinç veya makarna yenilebilir.

 4- Dukan Koruma Aşaması

Verilen kilolara hayat boyu kalıcı olmasını hedefler. Her gün 3 yemek kaşığı yulaf kepeği, haftada bir sadece protein tüketilebilir. Günde 20 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

 

Cevap Bırakın