Fitness Yapanlar İçin Diyet Programları

Fitness Yapanlar İçin Diyet Programları Bir yandan fitness yapıyorsak diyetimize dikkat etmemiz zorunludur. Çünkü ağırlık antrenmanlarından sonra kas dokularımızda oluşan hasarın tamir edilebilmesi, bir sonraki idmana hazır hale gelebilmesi ve gelişebilmesi için vücudumuzun yeterli protein, karbonhidrat ve yağa ihtiyacı vardır.

Fitness Yapanlar İçin Diyet Programları

Fitness Yapanlar İçin Diyet Programları

Fitness Yapanlar İçin Diyet Programları

Makro Değerler

Uyguladığınız diyet programında fazla kalori açığı veya yetersiz protein tüketimi yüzünden kas gelişiminin aksine kas kaybı yaşamanız mümkündür. Bu nedenle basit bir hesapla kilonuzun iki katı kadar protein tüketimine özen göstermelisiniz. Örneğin fitnes yapan ve 80 kg olan bireyin günlük 160 gr protein tüketmesi tavsiye edilir. Geri kalan günlük kalori ihtiyacına göre sağlıklı karbonhidratlar ve yağlardan oluşmalıdır.

Sağlıklı Karbonhidrat ve Basit Şeker

Sanılanın aksine karbonhidratlar zararlı değil aksine vücudumuzun temel fonksiyonları adına bir ihtiyaçtır. Ancak abur cubur yerine ihtiyacımız olan karbonhidratı meyvelerden ve sebzelerden tüketmeye özen göstermeliyiz. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketmek gibi akıllıca tercihler sizin fiziksel gelişiminizi ileriye taşıyacaktır. Çünkü seçtiğimiz besinler aslında vücudumuzun neye dönüşeceğinin bir göstergesidir. Her daim tercihimizi doğal besinlerden yana tutmalı ve mümkün olduğu kadar işlenmiş besinlerden uzak durmalıyız.

Spordan Öncesi ve Sonrası

Uyguladığınız program doğrultusunda spordan bir saat önce tüketeceğiniz yulaf ezmesi ve bir adet muz ile spor için ihtiyacınız olan enerjiyi temin edebilirsiniz. İdmanınız bittikten sonra 45 dakika içerisinde tüketeceğiniz protein ve karbonhidratlı bir öğün ile kas tamirini başlatabilirsiniz.

Örnek Diyet Listesi;

Bu listedeki yiyeceklerin miktarı kişinin günlük kalori ihtiyacına göre değişkenlik gösterebilir;

Spordan Önce;

200 gr Yulaf Ezmesi

250 ml Yağsız Süt

1 Adet Muz

1 Bardak Kahve

Spordan Sonra;

1 Bardak Çikolatalı Süt (Kas yenilenmesinde çok etkilidir)

250 gr Tavuk Göğsü/Hindi veya 5 Adet Haşlanmış Yumurta

250 gr Bulgur ya da Pilav

Sınırsız Salata (Zeytinyağlı)

Ara Öğün;

100-150 gr Kabuklu Yer Fıstığı

Akşam Yemeği;

250 gr Tavuk Göğsü/Hindi

250 gr Bulgur ya da Pilav

Sınırsız Salata (Zeytinyağlı)

Yatmadan Önce Son Öğün;

1 Kase Yoğurt

1 Adet Muz

100 gr Kabuklu Yer Fıstığı

Bir Yanıt Bırakın