Gaps Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Gaps Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Gaps diyeti, tahıl, pastörize süt, rafine edilmiş karbonhidratların ve nişastalı yiyeceklerin kullanımını bırakmayı gerektiren katı bir diyettir. Otizm gibi beyni etkileyen şartlara sahip insanlar için doğal terapi gibidir. Bununla beraber, bu terapi oldukça tartışmalıdır ve doktorlar, beslenme uzmanlar ve bilim insanları kısıtlayıcı beslenme şeklinden dolayı oldukça eleştirilmektedir.

Gaps Diyeti Nedir?

Gaps; Psikoloji ve Bağırsak Sendromu’nun kısaltmasıdır. Gaps diyetinin teorisi; beyninizi etkileyen birçok olayın sızdıran bir bağırsaktan kaynaklanmasıdır. Sızıntılı bağırsak sendromu, bağırsak duvarının geçirgenliğini arttıran bir terimdir. Gaps teorisinde, sızdıran bir bağırsak, çevrenizdeki kimyasal maddelerin, yiyeceklerinizin ve bakterilerin kanınıza girmesine sebep olan bir durumdur, normal bir bağırsakta bu durum gerçekleşmez. Bu yabancı maddelerin kana karıştıktan sonra beynin işlevlerini ve gelişmesini etkileyerek “beyin bulanıklığı” ve otizm gibi durumlara neden olur.

Gaps diyeti 3 aşamadan oluşmaktadır.

Gaps Giriş Aşaması: Eliminasyon

Diyetin en yoğun olan kısmı giriş aşamasıdır, çünkü bu aşama çoğu gıdaları ortadan kaldırır. Bu işleme “Bağırsak İyileştirme Evresi” denmektedir ve belirtilere bağlı olarak üç haftadan bir yıla kadar sürebilir.

Bu aşama 6 evreye ayrılmaktadır:

1.Evre: Kemik suyu, probiyotik gıdalar ve zencefil sularının tüketimi ve öğünler arasında ballı nane veya papatya çayı içilmelidir.

2.Evre: Çiğ yumurta sarısı, sebze ve et ile hazırlanmış yiyecekler tüketilmelidir.

3.Evre: Avokado, fermante sebzeler ve sağlıklı yağlarla hazırlanan omlet tüketin.

4.Evre: Izgara ve kavrulmuş et, sebze suyu ve gaps tarifli ekmek tüketin.

5.Evre: Elma püresi, marul ve soyulmuş salatalık tüketin.

6.Evre: Narenciye de dahil olmak üzere çiğ meyve tüketin.

Bakım Aşaması: Tam Gaps Diyeti

Bu diyet 1.5-2 yıl kadar sürebilir. Bu diyette, taze et, hayvansal yağlar, balık, organik yumurta, sebzeler ve ev yapımı yoğurt tüketilmelidir. Bununla birlikte bu diyetle birlikte et ve meyve yemeyin, mümkün olduğunca organik gıdalar tüketin.

Yeniden Giriş Aşaması: Gaps’tan Çıkmak

Diyeti en az altı ay boyunca yapıp normal sindirim ve bağırsak hareketleri yaşamışsanız, yeniden giriş aşamasına başlayabilirsiniz. Bu diyette de diğer aşamalarda olduğu gibi gıdaları yavaş yavaş yeniden yemeye başlamalısınız. Diyette her gıdayı küçük miktarlar haline getirerek tüketmelisiniz. 2 -3 gün içerisinde sindirim sorununuz olmaz ise miktarı arttırabilirsiniz.

Cevap Bırakın