Gerçekten İşe Yarayan Popüler Diyet Örnekleri

Popüler deyince bazılarına korkunç bir kelime gibi görünebilir. Çünkü popüler olan şeyler bazen bizim için işe yaramıyor olabilir. Fakat bu örnekler gerçekten işe yaramış, pek çok deneyim sonucu doğrulanmış örnekler. Hem dengeli, hem de sürdürülebilir.

Gerçekten İşe Yarayan Popüler Diyet Örnekleri

Gerçekten İşe Yarayan Popüler Diyet Örnekleri

Gerçekten İşe Yarayan Popüler Diyet Örnekleri

Dünyaca ünlü diyetlerin başında Atkins diyeti geliyor. Bunun özellği en düşük karbonhidrat programı içeriyor olmasıdır. 1970li yılların başında kardiyolog Robert Atkins tarafından geliştirilen diyet, açlık hissettirmeden hızlı bir şekilde kilo kaybettiriyor. Dört aşamadan oluşmaktadır ve ilk iki haftası giriş olarak geçer. Bu iki haftada önce karbonhidrat miktarı azaltılır. Günlük olarak 20 grama düşer; bir yandan da sınırsız miktarda protein ve yağ tüketmenize izin verir. Bundan sonra Atkins diyeti, takipçilerinden karbonhidrat miktarını, kritik karbonhidrat aşamalarını belirleyebilmek için beş gram arttırmalarını ister. Bu diyeti uygulamak için daha ayrıntılı bilgi edinmenizde, bu konuda basılmış bir kitabı edinmenizde fayda vardır.

Güney Sahili Diyeti

Dr. Atkins gibi, Dr. Arthur Agatston da hastalarına devam ettirilebilir ve acıkmadan uygulanabilir bir şekilde zayıflamaları konusunda yardım etmek istiyordu. Atkins diyetinin belirli noktalarını beğenmiş olsa da yağın sınırsız kullanımı konusunda çekinceleri vardı çünkü kalp krizi riskini arttırıyordu. Bu sebeple 1990ların ortalarında düşük karbonhidratlı, düşük yağ oranlı ve yüksek proteinli olan bu diyeti oluşturdu. Bu diyetin de Atkins gibi aşamaları vardır. İlk aşamada az karbonhidrat ve çok az yağ kullanımı önerilir. İkinci ve üçüncü aşamalarda daha az kısıtlayıcı bir hale gelir diyet. Çünkü bu aşamalarda artık pek çok yiyeceğe izin verecektir ama işlenmemiş olması ve protein miktarı yüksek olması şartıyla.

Zone Diyeti

Bu diyet de Güney Sahili diyeti gibi aynı zamanlarda programlanmıştır. Fakat bu kez tasarı Barry Sears adında bir biyokimyacıya ait. Bu diyete göre kalori alımınız yüzde otuz proteinden, yüzde otuz sağlıklı yağ ve yüzde kırk da yüksek lifli karbonhidratlardan oluşur. Zone diyeti kilo vermeniz, kan şekerinizi düşürmeniz, insülin direncinizi azaltmanız için etkili bir diyettir.  Son olarak, isim olarak da farklı bir diyet geliyor: 5:2 Diyeti. Diğer adı da hızlı diyettir. Bu programda normal olarak beş gün yiyorsunuz ve bu süreçte kalori alımınızı beş yüz/ altı yüze kadar düşürüyorsunuz. Bu miktar da bir günün değil iki günü toplamı. Peki diğer iki gün? O günlerde bildiğiniz diyet yapıyorsunuz fakat bildiğiniz, duyduğunuz diyetlerden değil. O iki gün haftada sekiz saat aç kalacaksınız. Bir nevi oruç diyeti de denebilir. İsmi geçen bütün bu diyetlere ek olarak birkaç tane daha, dünya çapında bilinir olan, artık daha da fazla insanın rağbet gösterdiği pek çok diyet programı vardır. Bu diyetler normal diyetler gibi, bir diyetisyenin size göre program yaptığı ve düzenli aralıklarla yemek yenilen, her şeyin çok net olduğu diyetlere benzemiyor. Yani önemli olan sabah iki dilim buğday ekmeği almaktır demiyor. Bir tekniği var ve en önemlisi bilimle iç içe olan insanlar tarafından yapılmış olması.

Cevap Bırakın